Gniezno jest pierwszą stolicą Polski – o tym fakcie przypominają tablice umieszczone w ostatnich dniach przy drogach wjazdowych. I choć Poznań także zgłaszał swoje ambicje do bycia pierwszą stolicą kraju – władze miasta nie widzą w tym ruchu nic złego.
Jeszcze w tym roku w Gnieźnie mają ruszyć prace archeologiczne, których celem jest odkrycie śladów palatium z czasów pierwszych władców Polski. Odnalezienie reliktów rezydencji książęcej miałoby być „ostatecznym potwierdzeniem stołeczności Gniezna”.
Gniezno uznawane jest za pierwszą stolicę Polski. Znajduje się tu jedna z najstarszych katedr w kraju, w której przechowywane są relikwie patrona Polski, św. Wojciecha. Jest siedzibą archidiecezji, a arcybiskup gnieźnieński nosi tytuł prymasa. Gniezno wymieniane jest wśród miejsc, w których w 966 r. chrzest przyjął ówczesny władca Polski Mieszko I.
Przybyliście tutaj, gdzie zaczęła się Polska, gdzie bije nasze chrzcielne źródło - powiedział w sobotę w Gnieźnie do pielgrzymów na ŚDM prymas Polski. Abp Wojciech Polak przewodniczył mszy na pl. św. Wojciecha, u stóp bazyliki prymasowskiej.
XI-wieczny tzw. Kodeks Matyldy (Ordo Romanus) oglądać można od środy w Gnieźnie (Wielkopolskie) na wystawie "Chrzest - św. Wojciech - Polska. Dziedzictwo średniowiecznego Gniezna". To pierwsza prezentacja tego zabytku w Polsce.
Zabytki gnieźnieńskiej katedry oraz skarby Muzeum i Archiwum Archidiecezji Gnieźnieńskiej znalazły się w zaprezentowanym w czwartek albumie „Źródło i dziedzictwo. Bazylika Prymasowska Gniezno”. Wydawnictwo przygotowano z okazji 1050-lecia chrztu Polski.