Żeglarz Roku 2023 Eugeniusz Moczydłowski wyraził nadzieję, aby jego nagrodzony Srebrnym Sekstantem rejs został potraktowany jako akt założycielski dla przyszłych wielkich wypraw. „To wskazanie jak szerokie horyzonty leżą w zasięgu możliwości polskich żeglarzy” – przekazał.
Po 45 latach jacht „Mazurek” jest znowu w Gdańsku, w Narodowym Muzeum Morskim; to trzecia historyczna jednostka tego typu, która staje się eksponatem placówki, ale eksponatem pływającym, bo tutaj będzie realizowany program edukacyjny – powiedział w sobotę wicepremier, szef MKiDN Piotr Gliński.
W stoczni w Jachtklubie Conrad w Gdańsku odbyła się w sobotę uroczystość z okazji rozpoczęcia odbudowy „Strażnika Poranka”, jachtu szkoleniowego dla dzieci, który niegdyś należał do generała Ryszarda Kuklińskiego.
Finansowany przez Polską Fundację Narodową projekt „I love Poland” i jacht pod tą samą nazwą będzie promował Polskę. W przyszłym roku ta nowoczesna jednostka weźmie udział w kilku prestiżowych regatach, m.in. Rolex Fastnet Race i Sydney Hobart.
"Mam olbrzymią satysfakcję, że zdołaliśmy opłynąć Antarktydę" - powiedział PAP kapitan Mariusz Koper, który dowodził ośmioosobową załogą Katharsis II. Do Hobart jacht dotarł 5 kwietnia po 102 dniach i 23 godzinach od opuszczenia Kapsztadu w RPA 23 grudnia.
Prawie trzy tygodnie trwały prace związane z wydobyciem na powierzchnię zabytkowego jachtu "Knudel", który zatonął w połowie stycznia w marinie w Gdyni. Przyczyną było rozszczelnienie drewnianego poszycia kadłuba, w wyniku czego jednostka nabrała wody.
Legendarny, drewniany jacht "Opty" Leonida Teligi, który jako pierwszy pod polską banderą opłynął kulę ziemską w latach 1967–1969, zakotwiczył ponownie w Gdyni - w hangarze klubu morskiego Gryf. Do 15 października będzie prezentowany publiczności.