Do końca 2025 roku zostanie zakończony drugi etap rewitalizacji dawnej synagogi w Barczewie - poinformowało olsztyńskie starostwo. Po przeprowadzeniu prac zabytkowy XIX-wieczny budynek ma być całorocznym ośrodkiem wspierania kultury warmińskiej.
Po blisko dwóch latach przygotowań ruszają prace przy rewitalizacji dawnej synagogi w Barczewie – poinformowało olsztyńskie starostwo. Po zakończeniu prac XIX-wieczny budynek będzie całorocznym ośrodkiem wspierania kultury warmińskiej, w którym odbywać się będą m.in. wystawy i koncerty.
Za działalność na rzecz ratowania dziedzictwa kulturowego i aktywność na rzecz zbliżenia i porozumienia Polaków i Niemców tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie otrzymał niemiecki kompozytor i organista prof. Oskar Gottlieb Blarr.
Wystawą prezentującą życie Feliksa Nowowiejskiego oraz wykonaniem jego utworów podolsztyńskie Barczewo, gdzie kompozytor przyszedł na świat, uczci 139. rocznicę jego urodzin. Na mocy sejmowej uchwały Nowowiejski jest jednym z patronów bieżącego roku.
Archeolodzy odkryli pozostałości pierwszej średniowiecznej lokacji obecnego Barczewa. Naukowcy odszukane grodzisko nazwali "Warmińskimi Pompejami", bo i ta osada pozostała właściwie niezmieniona po katakliźmie, którym był najazd litewskich wojsk księcia Kiejstuta.
Podolsztyńskie Barczewo będzie rewitalizować i remontować kolejne zabytkowe budynki: kościół poewangelicki, Muzeum im. Feliksa Nowowiejskiego oraz ratusz. Przed dwoma laty rewitalizacja wschodniej części miejscowej starówki zyskała miano najlepszej w kraju.