Historyczny Pochód Gwarkowski, występy krajowych gwiazd muzyki i lokalnych artystów, zabawy dla dzieci, wydarzenia o charakterze edukacyjnym i historycznym – to niektóre atrakcje tegorocznych Gwarków, odbywającego się od kilkudziesięciu lat święta Tarnowskich Gór.
To będzie nie tylko powrót do średniowiecznych obyczajów, ale też ważny krok w stronę dostępności wydarzeń kulturalnych – zapowiedzieli organizatorzy Święta Rękawki, które odbędzie się 22 kwietnia na kopcu Krakusa w Krakowie. Na imprezie ma stanąć namiot wyciszenia.
Teatralizowany pochód z kilkumetrową postacią św. Kazimierza na czele, który przeszedł główną ulicą Wilna, aleją Giedymina, zainaugurował w piątek (7 marca) trzydniowy 422. Jarmark Kaziukowy – najbarwniejsze święto miasta, znane szeroko poza granicami Litwy.
Do Lelowa koło Częstochowy po raz kolejny przybyły pielgrzymki chasydów z całego świata, by w rocznicę śmierci sławnego cadyka Dawida Bidermana modlić się przy jego grobie. Modlitwom towarzyszą radosne tańce i pieśni.
Rozrasta się szlak rzeźb z brązu przedstawiających wyroby, z których słynie Radom. Do legendarnego pistoletu Vis czy butów z „Radoskóru” dołączyła produkowana w tym mieście waga niemowlęca. Obecnie w całym Radomiu znajduje się 21 odlewów. Spora część z nich to już symbole przeszłości.
Na domówkach, plenerowych koncertach, wystawnych imprezach. Tak już niedługo będziemy żegnać stary rok i z nadzieją spoglądać na to, co przyniesie kolejnych 12 miesięcy. Podobnie jak dziś, tak i przed laty Polakom nie brakowało chęci, by w noc z 31 grudnia na 1 stycznia wspaniale się bawić. Przypominamy sylwestry sprzed lat.
Weekend w chorzowskim skansenie to okazja do udziału w dwóch wydarzeniach. 24 sierpnia odbędzie się Dzień Architektury Drewnianej, podczas którego uczestnicy poznają tajniki tradycyjnego budownictwa drewnianego. Z kolei 25 sierpnia plenerowa impreza „O zbożach, chlebie i ziołach” przeniesie gości w świat smaków tradycyjnej kuchni.