Dobiegają końca prace konserwatorskie przy XV-w. obrazie Matki Bożej z kościoła w Czańcu. To najstarszy w pełni zachowany taki wizerunek w diecezji bielsko-żywieckiej – poinformował ks. Szymon Tracz, który w diecezji odpowiada za konserwacje sztuki sakralnej.
„Madonnę z poziomką”, gotycki obraz z końca XV w., udostępniło od wtorku zwiedzającym Europeum w Krakowie. Malowidło będzie można oglądać także 15 sierpnia, w święto Wniebowzięcia Marii Panny – w tym dniu Europeum będzie jedynym czynnym oddziałem MNK.
Zakończyły się prace konserwatorskie przy XV-w. obrazie Matki Bożej Pocieszenia z kościoła św. Małgorzaty i Katarzyny w Kętach. Ks. Szymon Tracz z diecezji bielsko-żywieckiej powiedział w czwartek, że wizerunek odzyskał swój pierwotny, gotycki charakter.
W tym roku zakończy się konserwacja zwieńczenia ołtarza Wita Stwosza – poinformowali we wtorek członkowie zespołu prowadzącego prace. Badania potwierdziły, że większość elementów architektonicznych zwieńczenia, które do tej pory uważano za XIX-wieczne rekonstrukcje, to gotyckie oryginały.
5 mln euro z UE zostanie przeznaczonych na renowację i udostępnienie nowej powierzchni wystawienniczej w Bazylice Katedralnej w Pelplinie. W 2021 r. ma być m.in. udostępnione poddasze katedry, gdzie zachowane są zabytki techniki średniowiecznej.
Późnogotycka piaskowcowa figura Madonny z Dzieciątkiem, autorstwa prawdopodobnie Jacoba Beinharta, została scalona i jeszcze w kwietniu będzie wystawiona w Muzeum Narodowym we Wrocławiu. Jej kopia trafi do kościoła, gdzie wcześniej był oryginał.
Jako dobry ocenili eksperci stan "Sądu Ostatecznego" Hansa Memlinga przechowywanego w Muzeum Narodowym w Gdańsku. Zdaniem specjalistów w dobrym stanie jest zarówno powłoka malarska, jak i drewno, na którym powstało malowidło.