Muzeum Tatrzańskie w Zakopanem pozyskało niemal 10 mln zł dofinansowania ze środków unijnych na utworzenie Muzeum Taternictwa i Narciarstwa. Całkowity koszt inwestycji to ponad 14,6 mln zł. Będzie to już 13 filia Muzeum Tatrzańskiego, która ma powstać do 2027 r. w zabytkowej, ponadstuletniej willi w stylu zakopiańskim.
Muzeum Tatrzańskie rozpoczęło konsultacje społeczne dotyczące utworzenia nowej placówki - muzeum taternictwa i narciarstwa. Będzie się mieściło w zabytkowej willi niedaleko Krupówek i ma powstać do 2027 r.
W Zakopanem w piątek otwarto Muzeum Palace - w dawnej siedzibie gestapo zwanej Katownią Podhala. W czasie II wojny światowej Niemcy mordowali tu mieszkańców Podhala, torturowali i wysyłali do obozów koncentracyjnych. Przez to miejsce przeszły tysiące osób – mówił dyrektor Muzeum Tatrzańskiego Michał Murzyn.
Wystawę zatytułowaną „Tatrzańskie Yeti” poświęconą zwierzętom, które w przeszłości zamieszkiwały Tatry lub bywają tu okresowo, otwarto w środę w Gmachu Głównym Muzeum Tatrzańskiego w Zakopanem. Na ekspozycji znalazły się m.in. szkielety niedźwiedzia jaskiniowego oraz żubra i koziorożca.
Dzieła m.in. Głowackiego, Witkiewicza, Gałka czy Radzikowskiego można od soboty podziwiać w Galerii Sztuki Oksza Muzeum Tatrzańskiego w Zakopanem na wystawie „Urzeczeni. Tradycyjny Pejzaż Tatrzański” prezentującej obrazy artystów, którzy inspirowali się Tatrami od XIX wieku po współczesność.
80 najcenniejszych dzieł sztuki uratowanych z pożaru zabytkowej drewnianej willi „Dom Doktora” w Zakopanem trafiło do depozytu Muzeum Tatrzańskiego – poinformował w poniedziałek dyrektor placówki Michał Murzyn. Wśród nich są obrazy Witkacego, Wincentego Wodzinowskiego i Aleksandra Augustynowicza.
„Capricornus” Witkacego to jedno z dzieł, które na co dzień znajduje się na Wawelu, a z okazji Tatrzańskich Musealiów, czyli Święta Muzeum Tatrzańskiego, pięć nieprezentowanych dotychczas prac tego artysty związanego z Zakopanem, będzie można podziwiać na wystawie w Galerii Sztuki w willi Oksza.
Wystawę zatytułowaną „Made in Zakopane” poświęconą zakopiańskiemu rzemiosłu artystycznemu, czyli meblom, tkaninom, koronkom, ceramice, rzeźbie oraz pamiątkom wytwarzanym w Zakopanem od 2-giej połowy XIX w. do roku 1939, można od soboty oglądać w gmachu głównym Muzeum Tatrzańskiego w Zakopanem.
Otwarcie wystawy „Kształtowanie dźwięku. Tomasz Skupień i dudy” zainaugurowało zakopiańską Noc Muzeów. Kolekcję historycznych dud podhalańskich oraz instrumentów zbudowanych przez współczesnych wytwórców można od soboty podziwiać w Muzeum Tatrzańskim.
Ludowe instrumenty muzyczne, w tym złóbcoki słynnego Sabały, XIX-wieczne stroje góralskie, laskę turystyczną dr. Chałubińskiego czy średniowieczny miecz można podziwiać w otwartym w piątek po gruntownym remoncie gmachu głównym Muzeum Tatrzańskiego w Zakopanem.