Kroszonki, krzyżoki, przywołówki dyngusowe – to niektóre obrzędy wielkanocne, wpisane na Krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego. Jesteśmy narodem o bogatej tradycji, co przejawia się również w sposobie przygotowania i obchodzenia świąt Wielkiej Nocy – mówi PAP Elżbieta Ofat, zastępca dyrektora Narodowego Instytutu Dziedzictwa.
Wielkanoc jest świętem ruchomym, obchodzonym w pierwszą niedzielę po wiosennej pełni Księżyca i jest główną uroczystością roku liturgicznego, od której oblicza się kalendarz najważniejszych świąt kościelnych, jak Wniebowstąpienie, Zesłanie Ducha Świętego i inne.
Związane z okresem świąt wielkanocnych ginące już ludowe zwyczaje i obrzędy, a także tradycyjne potrawy i ozdoby z okresu od końca XIX do połowy XX wieku można oglądać na wystawie „Wielkanoc na Mazowszu”, otwartej w skansenie w Sierpcu.
Palmy wielkanocne, tradycyjne i współczesne pisanki, wyroby z wikliny, gliny czy drewna oraz przysmaki kuchni regionalnej - to wszystko można było znaleźć na 23. Jarmarku Wielkanocnym Sztuki Ludowej Podlasia, który w niedzielę odbył się w Białymstoku.
Wileńska dzielnica artystów i wolnomyślicieli Zarzecze (Użupis) w Poniedziałek Wielkanocny obchodzi Dzień Białego Obrusa, podczas którego na wspólny stół w miejscowych kawiarniach i restauracjach przynosi się świąteczne dania i organizuje wspólne biesiady.
Strażacy przebrani za halabardników poprowadzili w Wielki Piątek ulicami Skoczowa (Śląskie) słomianego Judosza. Za nimi podążały dzieci z kołatkami, których dźwięk ma wypędzać z miasta zło. Obrzęd zostanie powtórzony w Wielką Sobotę, a kukła zostanie spalona.
Jajka oklejane różnymi materiałami, malowane woskiem, wyskrobywane i wydrapywane w ażurowe wzory wydmuszki można do 14 kwietnia oglądać w Muzeum Górnośląskim w Bytomiu. W sobotę wręczono tam nagrody w 24. edycji konkursu Górnośląskie Kroszonki. W tym roku na konkurs wpłynęły 72 zestawy prac (po 5 sztuk każda), czyli 360 różnych jajek. 35 zestawów zgłosili uczestnicy startujący po raz pierwszy.