Pontyfikał Płocki, najstarszy kompletny pontyfikał w zbiorach polskich, powstał najprawdopodobniej w latach 1180-1215 i ma wielu autorów. Jeden z pisarzy wywodził się z opactwa św. Wawrzyńca w Liege – to wnioski z badań opublikowane w monografii „Studia nad Pontificale Plocense”.
Misterium oparte na tekstach ze średniowiecznego Pontyfikału Płockiego, najstarszej tego typu księgi zachowanej w Polsce, wystawi w piątek w katedrze na Wzgórzu Tumskim w Płocku (Mazowieckie) wraz z aktorami tamtejszego Teatru Dramatycznego Schola Gregoriana Silesiensis.
Do Płocka powróciło 12. średniowiecznych kart, pochodzących przypuszczalnie z ksiąg Kapituły Płockiej lub wizytacji biskupich. Pergaminowe karty odnaleziono w bibliotece uniwersyteckiej w Jenie w Niemczech, która sama zgłosiła chęć ich zwrotu.
Zrabowany przez hitlerowców, pochodzący z XII wieku Pontyfikał Płocki, który ostatnio powrócił z Niemiec do Polski, zostanie wystawiony w Muzeum Diecezjalnym w Płocku pod koniec maja. Później zabytkowa księga zostanie poddana badaniom i konserwacji.
Zrabowany w czasie II wojny światowej Pontyfikał Płocki – średniowieczny manuskrypt z XII w. – powrócił do Polski. Uroczystego przekazania zabytkowego Pontyfikału dokonano w środę w gmachu Ministerstwa Spraw Zagranicznych.
Zrabowana przez Niemców średniowieczna księga liturgiczna, Pontyfikał Płocki, po 75 latach powróci do Polski. Konsul generalny RP w Monachium Justyna Lewańska w czwartek potwierdziła PAP, że władze Bawarii podjęły decyzję o zwrocie cennego zabytku.