Do opactwa benedyktynów w krakowskim Tyńcu po raz kolejny przyjechały osoby z całej Polski, aby na „Antysylwestrze” pożegnać stary rok i przywitać nowy. Wydarzenie jest alternatywą dla tych, którzy nie chcą się bawić na hucznych imprezach, ale duchowo przeżyć ten czas.
Szlak „Śladami kultury benedyktyńskiej” opowiadający m.in. o działalności zgromadzenia, które założyło opactwo na Świętym Krzyżu, zamierza przygotować Związek Gmin Gór Świętokrzyskich. Podpisaliśmy umowę na realizację projektu – poinformował PAP Sławomir Kopacz, przewodniczący ZGGŚ.
W opactwie benedyktynów na Monte Cassino, odwiedzanym przez turystów, w tym wielu Polaków przybywających na cmentarz 2. Korpusu, znajduje się bezcenny księgozbiór, w tym zabytki niemal cudem ocalone w czasie wojny. Księgi, jakie są tam przechowywane, czynią tę bibliotekę punktem odniesienia dla całego świata.
Ojciec Leon Knabit, znany i lubiany benedyktyn z krakowskiego Tyńca, kończy w czwartek 90 lat. Z okazji jubileuszu wydawnictwo benedyktynów uruchomiło specjalną stronę http:/jubileusz.ps-po.pl, za pomocą której można składać życzenia kapłanowi.
89. urodziny w środę, a w czwartek 65-lecie kapłaństwa będzie świętował ojciec Leon Knabit, popularny polski benedyktyn i publicysta. Kapłan z krakowskiego Tyńca słynie z werwy, poczucia humoru oraz podążania za duchem czasu – nieobce mu są nowe technologie, internet.
Szlak "Śladami kultury benedyktyńskiej” opowiadający o działalności w Górach Świętokrzyskich zgromadzenia, które założyło opactwo na Świętym Krzyżu, powstanie w gminach Bieliny, Bodzentyn, Łagów i Pawłów. Inicjatywa wsparta funduszami UE, ma być sfinalizowana do 2021 r.
W wieku 90 lat we wtorek w wielkopolskim Lubiniu zmarł benedyktyn o. Karol Meissner – sanitariusz w powstaniu warszawskim, lekarz, kompozytor, jeden z inicjatorów nowego przekładu Pisma Świętego, zwanego Biblią Tysiąclecia.
Benedyktyni z opactwa w Tyńcu rozpoczęli pracę nad pierwszym polskim całościowym przekładem Filokalii, antologii tekstów duchowych, zebranych w XVIII w. przez dwóch greckich duchownych. Monumentalne dzieło będzie wydane w formie książkowej.
Do połowy marca w Pradze trwa wystawa ważna dla zrozumienia korzeni tożsamości Europy Środkowej: "Otwórzcie bramy raju. Benedyktyni w sercu Europy 800-1300". Skupia się ona na sztuce romańskiej, dając wyjątkową okazję obejrzenia dzieł rzadko udostępnianych.
Rekonstrukcję średniowiecznego skryptorium, czyli pomieszczenia, w którym mnisi przepisywali księgi, przeprowadzono w Opactwie Benedyktynów w Tyńcu pod Krakowem. Uczestnicy specjalnych warsztatów będą mogli uczyć się tam kaligrafii przy użyciu prawdziwych gęsich piór. „To skryptorium będzie szansą dotknięcia +kultury słowa+, zawsze żywej w tradycji benedyktyńskiej, która leży u podwalin naszej europejskiej tożsamości” - ocenił opat tyniecki Bernard Sawicki.