Na Kaszubach w Wielki Piątek - tzw. Płaczëbóg obowiązywał bardzo ścisły post, a miejscami kultywowano archaiczny obyczaj biczowania się, smagania domowników rózgą agrestu lub jałowca - przypomniał kaszubskie zwyczaje w rozmowie z PAP Bartosz Stachowiak z Muzeum – Kaszubskiego Parku Etnograficznego we Wdzydzach.
Wzrasta dostępność literatury kaszubskiej dla dzieci – ocenia Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie. W niedzielę odbędzie się promocja kolejnych trzech publikacji dla dzieci. Popularyzacja kultury kaszubskiej jest celem kampanii społecznej ”Kaszubskie Bajania”.
Koncerty i występy zespołów tanecznych, kiermasz kaszubskiego rękodzieła i przysmaków kaszubskiej kuchni – te m.in. atrakcje złożą się na 19. Zjazd Kaszubów, który odbędzie się w sobotę w Rumi. Część uczestników spotkania przyjedzie na nie specjalnym pociągiem Transkaszubia.
Kilkanaście tradycyjnych pieśni śpiewanych na Kaszubach od wieków w czasie tzw. pustej nocy znalazło się na wydanej właśnie płycie. Słowa pieśni znane były m.in. z XIX-wiecznych śpiewników, melodie ustalono dzięki spotkaniom ze starszym pokoleniem Kaszubów.
Spektakl „Remus” na podstawie, wydanej w 1938 r. książki „Życie i przygody Remusa” Aleksandra Majkowskiego, uważanej za najważniejsze dzieło literatury kaszubskiej, wystawi w sobotę Teatr Miniatura w Gdańsku. Sztuka porusza temat tożsamości i jej trwałości.
Około 70 filmów prezentujących historię, tradycje, kulturę i język kaszubski można oglądać na specjalnym portalu stworzonym przez Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie. Organizacja prowadzi też inne portale tematyczne dofinansowywane przez państwo.
Kaszubi to ludzie pracowici, wytrwali i konsekwentni - uważa Łukasz Grzędzicki, prezes istniejącego od 1956 roku Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego. Słyną też z zażywania tabaki, uprawy pysznych truskawek i przywiązania do tradycyjnych wartości.