Wojskowa Orkiestra Żytomierskiego Instytutu im. S. Korolowa zdobyła Grand Prix 30. Międzynarodowego Festiwalu Kolęd i Pastorałek im. księdza Kazimierza Szwarlika w Będzinie. Laureata głównej nagrody ogłoszono podczas niedzielnego koncertu galowego.
„Wesołych Świąt Wam życzę” – to tytuł nowego albumu mieszkającego w Nowym Jorku Stana Borysa. Znajduje się na nim pięć pastorałek. „Może Święta pogodzą nas wobec wszystkiego, co się teraz dzieje na świecie” – mówi PAP Borys.
Do 27 listopada organizatorzy czekają na zgłoszenia do udziału w jubileuszowej, 30. edycji Międzynarodowego Festiwalu Kolęd i Pastorałek im. ks. Kazimierza Szwarlika. Na stronie www.mfkip.pl mogą już rejestrować się chóry, zespoły, soliści i duety.
Tygodniowy festiwal kolęd pod nazwą Tyskie Wieczory Kolędowe rozpocznie się 8 stycznia w Tychach. W kolejnych dniach w siedmiu kościołach w tym mieście rozbrzmiewać będą kolędy i pastorałki w wykonaniu chórzystów oraz gości. Wystąpią m.in. artyści Piwnicy pod Baranami, Janusz Radek i Aga Zaryan.
Bibliotekarze z Multicentrum w Olsztynie przygotowali na Boże Narodzenie autorską „Pastorałkę żołądkową”, zaś kadra Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego nagrała swoim studentom - i wszystkim wyższym uczelniom w kraju - pastorałkę „Kortowskie święta”.
Średniowieczne miniaturowe modlitewniki oraz najstarsze polskie adaptacje kolęd i pastorałek to najcenniejsze pozycje o tematyce bożonarodzeniowej, które można podziwiać w Ossolineum. Zbiory te muzealnicy zaprezentowali na wtorkowej konferencji prasowej.
Szalowski Zespół Wokalny zwyciężył i zdobył Grand Prix XXVII Międzynarodowego Festiwalu Kolęd i Pastorałek im. Księdza Kazimierza Szwarlika w Będzinie (Śląskie) – podają w niedzielę organizatorzy. Po południu odbędzie się koncert laureatów.
Kolęd i pastorałek w kilku językach można było w czwartek posłuchać w Operze i Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku. Odbył się tam koncert w ramach prawosławnych wieczorów kolęd, zorganizowanych po raz 37. przez cerkiewną diecezję białostocko-gdańską.
Najpiękniejsze polskie kolędy i pastorałki zabrzmiały w niedzielę podczas 71. lekcji śpiewania na Małym Rynku w Krakowie. W repertuarze znalazły się m.in.: „Cicha noc”, „Dzisiaj w Betlejem”, „Lulajże Jezuniu”, „Wśród nocnej ciszy”, a na scenie doszło do oświadczyn.
W tej chwili mało kto odróżni pastorałkę od kolędy – mówi PAP kustosz Muzeum Etnograficznego im. Seweryna Udzieli w Krakowie Małgorzata Oleszkiewicz. Dodaje także, że dzisiaj maleje popularność i znajomość kolęd.