17 marca 1921 r. Sejm Ustawodawczy po dwóch latach prac uchwalił pierwszą ustawę zasadniczą odrodzonej RP. Konstytucję marcową uznawano za dokument na wskroś demokratyczny, uprzywilejowujący Sejm. Szybko doczekała się krytyków obwiniających jej zapisy za niestabilność życia politycznego.
W Paryżu odbywają się uroczystości 100. rocznicy nadania tytułu marszałka Polski generałowi Ferdynandowi Fochowi, szczególnie zasłużonemu dla Narodu Polskiego w dążeniu do niepodległości i utrzymania granic, z udziałem polskich i francuskich kombatantów, dyplomatów i wojskowych.
Na przełomie października i listopada 1918 r. wobec rozpadu monarchii austro-węgierskiej i zapowiedzi bliskiej klęski Niemiec Polacy coraz wyraźniej odczuwali, że odbudowa niepodległego państwa polskiego jest bliska.
105 lat temu, 11 listopada 1918 r., Rada Regencyjna przekazała Józefowi Piłsudskiemu władzę wojskową i naczelne dowództwo podległych jej wojsk polskich. Tego samego dnia Niemcy podpisały zawieszenie broni kończące I wojnę światową. Po ponad 120 latach Polska odzyskiwała niepodległość.
95 lat temu, 31 października 1928 r., druh Jerzy Jeliński wrócił do Warszawy, kończąc samochodową wyprawę dookoła kuli ziemskiej. Swoją podróżą chciał światu przypomnieć, że Polska po 123 latach wróciła na mapy.
Niepodległość nie jest dana raz na zawsze. Dla części społeczeństwa polskiego, która być może nieco zapomniała o znaczeniu fundamentalnej kwestii, jaką jest niepodległość, właśnie wydarzenia ostatnich dziesięciu miesięcy okazały się pobudką – mówi PAP historyk prof. Andrzej Nowak z Uniwersytetu Jagiellońskiego i Polskiej Akademii Nauk.
Piłsudskiego nie interesowały jakieś "pół-Polski". Jego interesowała wyłącznie wolna i niepodległa Polska - mówi PAP Wiesław Budzyński, autor książki "Jak pan został Piłsudskim?", która właśnie trafia do księgarń. "Fenomen Piłsudskiego polega m.in. na tym, że przedarł się przez historię, która po jego śmierci nie była mu przyjazna" - dodał.
W listopadzie 1918 r. nie było wcale przesądzone, że Polska będzie niepodległym państwem. Listopad 1918 r. dał Polakom szansę na budowę państwa, ale o niepodległości wcale nie przesądził - mówi PAP prof. Włodzimierz Mędrzecki, historyk, autor książki "Odzyskany śmietnik. Jak radziliśmy sobie z niepodległością w II Rzeczypospolitej", która wkrótce trafi do księgarń.