Trzy obrazy z kolekcji książęcego rodu Hochberg von Pless po ponad osiemdziesięciu latach wróciły do Zamku Książ w Wałbrzychu (Dolnośląskie). Przekazał je w depozyt Zamkowi wnuk księżnej Daisy, książę Bolko von Pless. Płótna trafią do rekonstruowanych apartamentów księżnej.
W trakcie poniedziałkowej sesji sejmiku woj. podkarpackiego radni przyjęli uchwałę o przekazaniu ponad 60 tys. zł na zakup kolekcji obrazów Stefana Kątskiego. 15 obrazów artysty trafić ma jeszcze w tym roku z Polskiego Instytutu Naukowego w Montrealu do Muzeum Historycznego w Sanoku.
Sześć najcenniejszych obrazów ze zbiorów sanktuarium maryjnego w Rychwałdzie (Śląskie) można już oglądać w jednej z wież tamtejszego kościoła. Jak zapowiadają franciszkanie, którzy opiekują się tym miejscem, jest to zalążek stałej ekspozycji dzieł sztuki.
Ponad 60 arcydzieł malarstwa z paryskiego Muzeum d’Orsay można oglądać po raz pierwszy w Rzymie. W salach Vittoriano przy Placu Weneckim wystawiono słynne obrazy Paula Gauguina, Edgara Degasa, Claude’a Moneta, Paula Cezanne’a i Vincenta van Gogha.
Na stronie lostart.de publikowana jest lista obrazów znalezionych u kolekcjonera z Monachium, które mogą pochodzić z grabieży wojennej na terenie Polski w latach 1939-1945 - podaje MSZ, zachęcając do zgłaszania informacji, które mogą być pomocne w ustalaniu pochodzenia dzieł.
Cornelius Gurlitt - właściciel unikalnej kolekcji dzieł sztuki, wśród których znajdują się przedmioty zagrabione przez władze III Rzeszy - zapowiedział w niedzielę w rozmowie z tygodnikiem "Der Spiegel", że dobrowolnie nie zwróci żadnego obrazu.
17 obrazów Marka Rothki - najbardziej docenianego malarza XX w. - będzie można oglądać od piątku w Muzeum Narodowym w Warszawie. Na wystawie zgromadzono dzieła ze wszystkich okresów twórczości artysty - od prac realistycznych po najbardziej znane, wielkoformatowe abstrakcje.