W Polsce mamy bardzo bogate dzieje widowisk wielkanocnych, natomiast widowiska bożonarodzeniowe na terenie naszego kraju dają się udokumentować dopiero w XVI w. - mówi PAP historyk teatru dr Patryk Kencki z Instytutu Sztuki Polskiej Akademii Nauk.
Rodzina Malików z krakowskiego Zwierzyńca, która od czterech pokoleń buduje szopki krakowskie i wystawia własne przedstawienia jasełek, w czwartek wieczorem zaprezentuje swój spektakl; przeznaczony przede wszystkim dla dzieci i ich rodziców.
Widowiska bożonarodzeniowe na terenie naszego kraju dają się udokumentować dopiero w XVI wieku. Mają charakter połączenia tradycji religijnej z tradycją humanistyczną, renesansową - powiedział PAP historyk teatru dr Patryk Kencki z Instytutu Sztuki PAN.
Rodzina Malików z krakowskiego Zwierzyńca, która od czterech pokoleń buduje szopki krakowskie i wystawia własne przedstawienia jasełek, w niedzielę wieczorem zaprezentuje tegoroczny spektakl. Przedstawienie adresowane jest przede wszystkim do dzieci i ich rodziców.
Elżbietanka Jadwiga Wyrozumska, kierująca w Cieszynie zespołem wystawiającym od lat jasełka i sztuki pasyjne, została laureatką nagrody św. Maksymiliana Kolbego. Przyznaje ją diecezja bielsko-żywiecka za działalność ewangelizacyjną i apostolską – podała diecezja.
Krakowska rodzina Malików od czterech pokoleń buduje szopki krakowskie i wystawia własne przedstawienia jasełek. W sobotę wieczorem przedstawiciele rodu pokażą tegoroczną inscenizację. Będzie można ją obejrzeć także w drugi dzień Bożego Narodzenia i w styczniu.
Trzej Królowie, Herod, krakowiacy i górale pojawili się w jasełkach wystawionych w niedzielę w Muzeum Historycznym Miasta Krakowa. Przedstawienie kukiełkowe przygotowała rodzina Malików, w której już piąte pokoleń podtrzymuje tę tradycję.