W dworku Kossaków powstaje muzeum poświęcone tej artystycznej rodzinie. Właśnie zakończyły się prace nad projektem budowlanym i projektem zagospodarowania terenu, poprzedzone kilkumiesięcznymi uzgodnieniami z Wojewódzkim Urzędem Ochrony Zabytków w Krakowie.
Szkielet kobiety, która żyła najprawdopodobniej w XVI/XVII wieku oraz liczne artefakty z tamtego czasu, w tym ceramikę, zdobione guziki, gwizdek w kształcie ptaszka, fajki odkryli archeolodzy podczas remontu w Kossakówce – dawnym domu malarza Juliusza Kossaka w Krakowie.
W dawnej „Kossakówce” prezentowane będą życie i twórczość Juliusza, Wojciecha i Jerzego Kossaków, Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej i innych członków tej artystycznej rodziny. Takie zapewnienie padło podczas wtorkowej debaty na temat losu budynku, który miasto Kraków zakupiło od prywatnego właściciela.
To świetnie, że Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK w Krakowie stało się właścicielem Kossakówki, domu, w którym miał pracownię Juliusz Kossak, a po nim jego syn Wojciech i wnuk Jerzy. Dzięki temu Kossakówka znowu będzie tętniła artystycznym życiem – mówi Rafał Podraza, potomek malarskiego klanu Kossaków
Za 4,5 mln zł władze Krakowa kupią od prywatnego właściciela "Kossakówkę", dworek będącym niegdyś domem artystycznego rodu malarzy i literatów. Ma tam powstać Muzeum Historii Sztuki – oddział MOCAK.