Wydawnictwo Biały Kruk i Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne ubiegają się o dopuszczenie do użytku szkolnego podręczników do przedmiotu historia i teraźniejszość dla klasy II szkoły ponadpodstawowej. Oba złożyły wnioski w tej sprawie do MEiN.
Środki na dotacje podręcznikową są zabezpieczone w 100 proc. w budżecie resortu. Nieuprawnionym jest egzekwowanie od rodziców uczniów szkół podstawowych zwrotu środków finansowych poniesionych na zakup podręczników – wskazuje Ministerstwo Edukacji i Nauki.
Dotychczas wpłynęły wnioski o dopuszczenie do użytku szkolnego trzech podręczników do historii i teraźniejszości. Podręcznik wydawnictwa Biały Kruk został już dopuszczony, do podręcznika WSiP wyznaczono recenzentów, a do podręcznika Wydawnictwa SOP Oświatowiec Toruń trwa ich wyznaczanie – podało MEiN.
Podręcznik do historii i społeczeństwa autorstwa prof. Wojciecha Roszkowskiego jest już dopuszczony do użytku szkolnego, a w opiniowaniu jest inny, przygotowany przez Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne – poinformował minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek.
Media powołują się na egzemplarze testowe podręcznika, które nie są wersją ostateczną, co wielokrotnie powtarzaliśmy. Służyły szkołom i nauczycielom do zapoznania się nie tylko z podręcznikiem, ale jeszcze bardziej z nowym przedmiotem – mówi PAP historyk prof. Wojciech Roszkowski, autor podręcznika „Historia i Teraźniejszość”.
Eksperci ocenili podręczniki do polskiego, historii i wos jako zgodne z podstawami programowymi, ale znaleźli w nich błędy dotyczące sposobu przekazywania wiedzy – powiedział minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek. Poinformował, że zalecenia ekspertów zostały przekazane wydawcom.
Do Wilna z Gdańskiego Wydawnictwa Oświatowego przybył w poniedziałek transport 7500 podręczników i ćwiczeń do nauki języka polskiego dla klas 4-10. Po raz pierwszy polskie dzieci w polskich szkołach na Litwie będą się uczyły polskiego z podręczników z Polski.
Pierwszoklasiści szkół polskich na Litwie w nowym roku szkolnym rozpoczną naukę języka ojczystego z zaadaptowanych podręczników sprowadzonych z Polski. Dotychczas władze Litwy nie wyrażały na to zgody.
Część uczniów klas pierwszych w 29 szkołach podstawowych w Białymstoku nie będzie musiała od nowego roku szkolnego nosić w tornistrach do szkoły najcięższych podręczników. Miasto kupiło dodatkowe książki, które pozostaną do dyspozycji w szkole.
Od 2018 r. wydawcy podręczników będą zobowiązani do przygotowywania ich wersji dostosowanych do potrzeb uczniów z niepełnosprawnościami - zapowiedziała szefowa MEN Anna Zalewska. Poinformowała, że do końca roku powstanie podręcznik do polskiego języka migowego.