Z okazji Dnia Europy na głównych budowlach w 60 miastach Unii Europejskiej w środę i czwartek wyświetlone zostały flaga UE lub hasła zachęcające obywateli do oddania głosu w nadchodzących wyborach europejskich. W Brukseli podświetlony został m.in. ratusz przy Grand Place, w Rzymie Koloseum.
„Pisanie historii czasów mojego własnego życia było dla mnie ogromnym wyzwaniem. (…) Nauczyłem się niepomiernie więcej, niż wcześniej wiedziałem o wydarzeniach i zmianach, które ukształtowały moje życie. I dziś mam dużo lepsze niż dawniej rozumienie tego, jak mój własny kontynent przybierał obecny kształt. Już choćby przez to całe przedsięwzięcie było dla mnie warte zachodu” – pisze Ian Kershaw.
Otrzymaliśmy wiele różnych opinii dotyczących naszej stałej ekspozycji, nie tylko z Polski, ale też z innych krajów. Weźmiemy je pod uwagę – powiedziała PAP dyrektor Domu Historii Europejskiej dr Constanze Itzel. Jak dodała, jest to dowód, że placówka stymuluje debatę o przeszłości Europy.
Wierzę, że w roku 100-lecia odzyskania niepodległości Zjazd Gnieźnieński przyczyni się do wewnątrzpolskiego dialogu – powiedział w środę w Gnieźnie prymas Polski abp Wojciech Polak. XI Zjazd Gnieźnieński odbędzie się w dniach 21-23 września.
Wystąpienie prezydenta Andrzeja Dudy na forum Rady Bezpieczeństwa ONZ dobrze akcentowało kwestie ważne dla Polski i zostanie pozytywnie odebrane przez naszych zagranicznych partnerów - ocenił dr Michał Kuź z Centrum Analiz Klubu Jagiellońskiego i Uczelni Łazarskiego.
Wiążemy wielkie oczekiwania z dyskusją z udziałem Polski na forum Rady Bezpieczeństwa ONZ; doskonale wpisuje się ona w "gorący czas" jaki mamy na świecie - powiedział we wtorek szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski.
Słowa burmistrza Jersey City Stevena Fulopa obraziły Polskę i Polaków, słowo "przepraszam" powinno paść z jego strony - powiedział w poniedziałek marszałek Senatu Stanisław Karczewski.
Tożsamość i kultura Europy Środkowej były we wtorek tematem debaty w Budapeszcie z udziałem dyrektorów instytutów kulturalnych państw Grupy Wyszehradzkiej oraz węgierskich instytutów kultury w krajach V4.
Drugi tom wspólnego polsko-niemieckiego podręcznika do historii "Europa. Nasza historia" zostanie zaprezentowany w poniedziałek w Międzynarodowym Centrum Konferencyjnym "Krzyżowa” w Grodziszczach (woj. dolnośląskie).