„Wchodzimy do gry!” będzie mottem 41. edycji Festiwalu Szkół Teatralnych, który w poniedziałek rozpocznie się w Łodzi. Przez tydzień swoje spektakle dyplomowe zaprezentują studenci aktorstwa wszystkich uczelni teatralnych w kraju. Organizatorem wydarzenia jest Szkoła Filmowa w Łodzi.
75 lat temu, 8 marca 1948 r., utworzono Wyższą Szkołę Filmową w Łodzi. Obecnie to już Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera. Jest jedną z najstarszych szkół filmowych na świecie, jej absolwenci przez lata zdobywali najbardziej prestiżowe nagrody z Oscarami na czele.
Studenci wydziału aktorskiego łódzkiej Szkoły Filmowej zadebiutują w sobotę na scenie Teatru Studyjnego. Spektakl dyplomowy „Żadnych przedwczesnych wniosków” na podstawie opowiadań Witolda Gombrowicza opowiada m.in. o hipokryzji i kłamstwie.
W wieku 84 lat zmarł w Łodzi Mieczysław Lewandowski, operator i reżyser filmowy, wybitny profesor i wykładowca Szkoły Filmowej w Łodzi. Ostatnie pożegnanie odbędzie się 8 kwietnia – informuje w czwartek Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. L. Schillera w Łodzi.
24 lipca minęło ćwierć wieku od śmierci Jerzego Toeplitza, historyka kina, współzałożyciela i wieloletniego rektora Szkoły Filmowej w Łodzi. „Cieszył się wielkim uznaniem. W Marcu '68 jako jedyny polski rektor zaprotestował przeciwko biciu studentów” – mówi PAP krytyk filmowy i historyk filmu dr Rafał Marszałek.
Życie Polaków w obliczu pandemii koronawirusa będzie tematem dokumentu, który zamierzają zrealizować studenci reżyserii Szkoły Filmowej w Łodzi. Jego bohaterami mogą być wszyscy, którzy nagrają siebie i swoje otoczenie w czasie trwającej w kraju walki z chorobą.
Nowy rok akademicki zainaugurowała w czwartek Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi. Bądźcie mocni i wierzcie w siebie stanowczo, ale mądrze. To jedyny kompas, który poprowadzi was przez świat – mówił do studentów rektor Mariusz Grzegorzek.
Dziewięciominutowa „Duszyczka” w reżyserii Barbary Rupik, zrealizowana w łódzkiej Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej została zakwalifikowana do pokazu w konkursie Cinefondation Selection podczas 72. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes.
Reżyser Kazimierz Kutz i operator filmowy Jerzy Wójcik otrzymali w czwartek tytuły doktorów honoris causa Szkoły Filmowej w Łodzi. Uhonorowani twórcy są jednymi z pierwszych absolwentów łódzkiej uczelni. Obaj z powodu złego stanu zdrowia byli nieobecni na uroczystości.