Polskie seriale są dla większości widzów obrazem tego, co dzieje się w naszym życiu. Choć co roku media wieszczą ich koniec, one cały czas mają się dobrze – powiedział PAP Wojciech Przylipiak, badacz kultury popularnej. 25 lat temu rozpoczęto emisję serialu „Na dobre i na złe”.
Emitowany w czasach PRL program "Sonda" stał się legendą – w szczytowym okresie miał 6 mln widzów, czyli około 30 proc. widowni. Prowadzili go sceptyk i entuzjasta, czyli Zdzisław Kamiński i Andrzej Kurek. W niedzielę mija 35 lat od ich śmierci w wypadku samochodowym.
W bogatej ofercie Teatru Telewizji jesienią znajdą się zarówno oryginalne produkcje TVP, jak i docenione przez krytyków przedstawienia przeniesione z desek polskich teatrów - poinformował PAP kierownik działu komunikacji korporacyjnej Tomasz Wiaderek. Zaplanowano 14 premier i dwie nowe produkcje.
To dzięki lektorom filmy stają się dziełem kompletnym. Trudno sobie wyobrazić "Grę o Tron" bez głosu Piotra Borowca czy serial "Narcos" bez Pawła Bukrewicza - powiedział PAP Alek Pawlikowski, wiceprezes Stowarzyszenia Lektorów Rzeczypospolitej Polskiej. Dodał, że dziś ten zawód umiera.
24 lipca 1924 roku urodziła się Krystyna Skuszanka – reżyser teatralna, dyrektorka, która wprowadziła nowohucki Teatr Ludowy do czołówki polskich scen. Przez nią też stołeczny Teatr Narodowy „spalił się ze wstydu”. Jako pierwsza w PRL wystawiła sztukę Karola Wojtyły.
Historia szefa kuchni z serialu „The Bear” zdobyła 23 nominacje do nagród Emmy, co jest rekordem dla produkcji komediowej. Najwięcej nominacji, 25, zdobył serial „Szogun”, adaptacja powieści Jamesa Clavella. W środę opublikowano listę nominowanych tytułów, które zawalczą o statuetki Emmy, zwane telewizyjnym Oscarami.
W sobotę w wieku 78 lat zmarła Barbara Trzeciak-Pietkiewicz - dziennikarka radiowa i telewizyjna, producentka, realizatorka filmów dokumentalnych, była związana z telewizją Polsat. O jej śmierci poinformowała córka Monika Richardson.
W sobotę w Sopocie rozpocznie się festiwal „Dwa Teatry” prezentujący dorobek Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej - podał w środę sopocki magistrat. Przypomniano, że festiwal powraca do kurortu po trzech latach przerwy.
Prowadziliśmy program o literaturze. Często nasze opinie były zupełnie sprzeczne, na temat tego, co jest dobre a co jest złe, w sensie literackim – powiedziała PAP krytyczka literacka Kazimiera Szczuka, która przez wiele lat prowadziła wspólnie z Łubieńskim w TVP magazyn kulturalny "Dobra książka".