Tym spektaklem nie chcę dawać żadnych odpowiedzi, sztuka nie jest też próbą rozliczenia się z komunizmem. Chciałabym, by ten spektakl był przestrogą, ostrzeżeniem, przypomnieniem - powiedziała PAP Krystyna Janda. Od 17 października w Och-Teatrze będzie można zobaczyć „Koniec czerwonego człowieka” w jej reżyserii.
Przez cały czas uważałam, że Edward jest niedoceniany przez środowisko w Polsce - powiedziała Krystyna Janda w środę w Kinie Kultura, podczas spotkania upamiętniającego swojego zmarłego męża, operatora filmowego Edwarda Kłosińskiego.
27 maja 1981 r. "Człowiek z żelaza" Andrzeja Wajdy zdobył Złotą Palmę na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Cannes. Premiera krajowa odbyła się dopiero dwa miesiące później. "Wajda stworzył syntezę Sierpnia. Nigdy jeszcze nie zdarzyło się, by wydarzenia historyczne o przełomowym znaczeniu stały się niemal in statu nascendi tematem filmu" - podkreślała krytyczka filmowa.
"Zapiski z wygnania" wzięły się z prywatnej potrzeby. Zależało nam, żeby opowiedzieć coś, co nas dotyka, co jest wykreślone z podręczników - powiedziała PAP Krystyna Janda. Teatr Telewizji zaplanował na 6 maja emisję jej monodramu, opartego na wspomnieniach emigrantki Marca ’68 Sabiny Baral.
Ernest Bryll to był przyjaciel ludzi i świata. Kiedy myślę o tym, co go tak napędzało, co go prowadziło w życiu - to przede wszystkim wiara, Polska i rodzina - mówi PAP Krystyna Janda, aktorka i reżyserka, dyrektorka Teatru Polonia i Och-Teatru, przyjaciółka zmarłego poety,
„Zapiski z wygnania” wzięły się z prywatnej potrzeby. Zależało nam, żeby opowiedzieć coś, co nas dotyka, co jest wykreślone z podręczników - powiedziała PAP Krystyna Janda. Jej monodram oparty na wspomnieniach emigrantki Marca ’68 Sabiny Baral wciąż grany jest w warszawskim Teatrze Polonia, a niebawem pojawi się w Teatrze TV.
Dziś twórczość Bałuckiego jest traktowana jako „mała klasyka”. Te teksty są pełne świetnie opisanych typowych postaci, które stanowią bogaty materiał dla aktorów – mówi PAP Krystyna Janda, reżyser „Domu otwartego” Michała Bałuckiego. Premiera w warszawskim Teatrze Polskim odbędzie się w sobotę.
„Wojna. Kobieta. Teatr” będzie tematem przewodnim XXIX Festiwalu Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych w Łodzi. W ramach rozpoczynającego się 4 marca cyklu wydarzeń zaplanowano dziewięć przedstawień oraz dwie wystawy i konferencję o twórczości Krystyny Jandy.
Myślę, że to będzie piękny teatr, bo mamy wysmakowane dekoracje i kostiumy „jak z epoki” – powiedziała PAP Grażyna Barszczewska, kreująca Lubow Raniewską w „Wiśniowym sadzie” Antoniego Czechowa w reż. Krystyny Jandy. Premiera – 19 listopada w Teatrze Polskim w Warszawie.