Całą twórczość Jana Bogusławskiego cechowały znakomite klasyczne proporcje, wspaniały rysunek, ale i operowanie współczesnym językiem formy – powiedział PAP prof. Bolesław Stelmach, dyrektor Narodowego Instytutu Architektury i Urbanistyki. To był architekt kompletny – dodał.
W Toronto w Kanadzie rozpoczął się DesignTO, doroczny festiwal designerski. Jednym z gości jest polski projektant Oskar Zięta. W galerii Lumas w popularnej części śródmieścia Toronto, Yorkville, odbył się w sobotę wernisaż wystawy artysty.
Ufundowane przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego stypendium im. prof. Wandy Telakowskiej otrzymał w tym roku Mateusz Żurek. „Postrzegam wzornictwo jako dyscyplinę ściśle humanistyczną” – napisał w liście do uczestników gali premier Mateusz Morawiecki, patron honorowy konkursu Young Design.
Rzeźby, obrazy, reliefy, projekty łodzi oraz mebli, w tym oryginalne fotele RM56, RM57 i kultowy RM58 autorstwa związanego z Łodzią artysty i projektanta Romana Modzelewskiego będzie można oglądać od soboty na wystawie czasowej w Muzeum Miasta Łodzi.
Lekarka i działaczka społeczna Alina Margolis-Edelman oraz ikona światowego wzornictwa i współtwórca łódzkiej Akademii Sztuk Pięknych Roman Modzelewski zostali patronami 2022 roku w Łodzi. Ich zasługi przypomną m.in. Centrum Dialogu im. Marka Edelmana oraz Muzeum Miasta Łodzi.
W Polsce już nad 68 proc. powierzchni kraju nie występuje naturalne nocne niebo; wzrasta zanieczyszczenie światłem – przypomina Karolina Kruszewska, która w czwartek w Warszawie za projekt „Hoshi” zdobyła główną nagrodę w konkursie Young Design – w tym roku związanym z twórczością Stanisława Lema.