W Brześciu, na zachodzie Białorusi, zakończyły się prace ekshumacyjne w miejscu, gdzie w czasie niemieckiej okupacji znajdowało się getto żydowskie. Władze miasta poinformowały, że znaleziono tam szczątki ponad 1200 osób.
Masowy grób, w którym były szczątki ponad 700 osób, znaleziono w Brześciu w miejscu, gdzie w czasie II wojny światowej znajdowało się getto. Do odkrycia doszło przypadkiem – w trakcie budowy budynku mieszkalnego.
W nocy z 9 na 10 września 1930 r. na polecenie ministra spraw wewnętrznych gen. Felicjana Sławoja Składkowskiego, bez nakazu sądowego, żandarmeria wojskowa i policja aresztowały 19 przywódców opozycji i byłych posłów. Ich listę osobiście zatwierdził marszałek Józef Piłsudski, pełniący w tym czasie funkcję premiera.
Komisja łączności z Polakami za granicą pozytywnie zaopiniowała w czwartek kandydaturę Piotra Kozakiewicza na Konsula Generalnego RP w Brześciu. Kozakiewicz zapowiedział m.in. wysiłki na rzecz poszerzenia dostępu do nauki języka polskiego i promocji polskiej kultury.
26 października 1931 r. w Warszawie rozpoczął się tzw. proces brzeski. Na ławie oskarżonych zasiedli więzieni wcześniej w twierdzy brzeskiej przywódcy antysanacyjnej opozycji, wśród nich trzykrotny premier Wincenty Witos, Władysław Kiernik, Norbert Barlicki i Herman Lieberman.
Gazeta przygotowująca grunt pod powstanie styczniowe wśród chłopstwa na Białorusi „Mużyckaja Prawda” zostanie wznowiona w tym roku w Brześciu. Wszystkie numery będą poświęcone 150. rocznicy powstania – informuje we wtorek niezależny tygodnik „Nasza Niwa”. Pomysłodawcą wydania nowych numerów gazety jest inicjatywa kulturalno-oświatowa „Hrunt” z Brześcia. Jak podkreśla jej założyciel Wiktar Klimus, celem nie będzie jednak wzywanie obywateli na barykady, tylko edukacja.
Wilno, Grodno, Brześć, Tarnopol i Lwów – to wybrane miejscowości wschodniej Polski, które opisuje polski inżynier na pocztówkach wysyłanych córce w latach 1932-1939. Niezwykłą korespondencję prezentuje książka „Pocztówki z Kresów przedwojennej Polski”. W publikacji opracowanej przez Piotra Jacka Jamskiego zamieszczono wiele archiwalnych fotografii, opisów malowniczych miejsc na Kresach II Rzeczpospolitej oraz ciekawostek związanych z kresową historią, kulturą, zwyczajami i sztuką.