Ukazał się IX tom „Pro memoria” z zapiskami z 1962 r. kard. Stefana Wyszyńskiego Prymasa Tysiąclecia. Zainaugurowany został wówczas Sobór Watykański II, a w Polsce był to pierwszy rok bez religii w szkołach.
80 lat temu, 3 kwietnia 1940 r., władze sowieckie przystąpiły do systematycznej eksterminacji polskich jeńców z obozów w Kozielsku, Ostaszkowie i Starobielsku. Oficerowie dokumentowali te chwile w notatnikach i listach do rodzin. Są one jednym z najważniejszych świadectw obrazujących mechanizm ludobójstwa.
"Pro memoria", czyli codzienne zapiski Prymasa Tysiąclecia Stefana Wyszyńskiego, to tytuł nowej serii wydawniczej, której pierwsze tomy wkrótce ukażą się w księgarniach. Zapiski obejmujące lata 1948-1952 zostaną zaprezentowane w przyszłym tygodniu w Warszawie.
Trzeci i ostatni tom "Dziennika" Sławomira Mrożka obejmuje zapiski z lat 1980-1989. Obecny w poprzednich tomach zapisków dramaturga ton mizantropii i niezadowolenia z siebie, w trzecim tomie jeszcze się pogłębia. Książka właśnie trafia do księgarń.