1 stycznia 2024 roku minęło 70 lat od śmierci Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego, Juliana Tuwima i Kornela Makuszyńskiego, co oznacza, że dzieła tych twórców trafiły do domeny publicznej i każdy może korzystać z nich za darmo, bez nabywania praw majątkowych - poinformował Instytut Książki.
Leśniczówka Pranie w sobotę uroczyście otwiera podwoje po trwającym 1,5 roku remoncie. Z tej okazji zostanie zaprezentowana nowa stała wystawa o K. I. Gałczyńskim, jego pobytach na Mazurach, teatralnych dokonaniach, muzyce w wierszach i do wierszy Gałczyńskiego oraz o rodzinie poety: żonie Natalii, córce Kirze i synu Konstantym.
W czwartek w teatrze im. Stefana Jaracza w Olsztynie odbędzie się premiera spektaklu zrealizowanego na podstawie „Teatrzyku Zielona Gęś” Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego. Reżyserem przedstawienia pt. „Coraz bardziej zielona gęś” jest Jarosław Kilian.
Leśnicy z Nadleśnictwa Maskulińskie na Mazurach wycięli las w pobliżu Leśniczówki Pranie. W tej okolicy pomieszkiwał poeta K. I. Gałczyński, a leśnicy przed laty postawili pomnik w miejscu, gdzie rosła ulubiona sosna poety. Teraz pomnik stoi na zrębie. Leśnicy deklarują, że posadzą tam nowe drzewa.
Mazowiecki Teatr Muzyczny (MTM) im. Jana Kiepury zaprasza w piątek do swojej nowej siedziby na premierę słowno-muzycznego spektaklu opartego na poezji Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego, w reżyserii Jerzego Satanowskiego – poinformowała PAP Agnieszka Kowacka z MTM.
Subtelny liryk i autor antysemickich tekstów, pupil władzy ludowej i obiekt socrealistycznej nagonki - Konstanty Ildefons Gałczyński łączył przeciwieństwa. 6 grudnia mija 65 lat od śmierci autora „Zaczarowanej dorożki”.
Mit o Orfeuszu, który schodzi do Hadesu, aby odzyskać swoją zmarłą ukochaną Eurydykę należy do jednych z najbardziej znanych opowieści świata grecko-rzymskiego. Maciej Jaworski w swojej książce pokazuje, jak ten mityczny bohater inspirował twórców. Autor w swoich rozważaniach skupił się przede wszystkim na literaturze polskiej XX i XXI wieku.
Premierę sztuki "Zielona Gęś" opartej na tekstach Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego wystawi w piątek bielski teatr lalek Banialuka. „W ostatnich dekadach nikt w tak lekkiej formie nie powiedział więcej o Polakach jak ten poeta” – uważa reżyser Paweł Aigner.
95 lat temu, 29 grudnia 1920 r. urodził się Ludwik Jerzy Kern - pisarz, poeta, satyryk, tłumacz, autor kilkudziesięciu książek dla dzieci m.in. "Ferdynanda Wspaniałego". Przez wiele lat był dziennikarzem i redaktorem krakowskiego "Przekroju".
110 lat temu, 23 stycznia 1905 r. urodził się Konstanty Ildefons Gałczyński, autor "Zaczarowanej dorożki", "Listów z fiołkiem", "Teatrzyku Zielona Gęś", "Kronik olsztyńskich", poematu "Niobe", jeden z najbardziej cenionych polskich poetów.