W czwartek w Warszawie rozpoczyna się zainicjowany przez stronę społeczną, a organizowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego współKongres Kultury, podczas którego uczestnicy będą rozmawiać o kluczowych dla rozwoju polskiej kultury sprawach. Wydarzenie potrwa do soboty.
Wykłady, prezentacje, wystawy i spotkania z artystami znalazły się w programie dwudniowego II Koszalińskiego Kongresu Kultury, który rozpocznie się w piątek. Jego elementem będzie podpisanie Samorządowej Karty dla Kultury – powiedział we wtorek prezydent Koszalina Piotr Jedliński. II Koszaliński Kongres Kultury potrwa do soboty. Miejscem wydarzenia będzie Centrum Kultury 105
Poprawa edukacji kulturalnej oraz publiczne finansowanie kultury pozainstytucjonalnej – to główne postulaty deklaracji przyjętej podczas I Kongresu Kultury Pomorskiej, który odbył się w poniedziałek w gdańskim Teatrze Wybrzeże.
Organizatorzy zakończonego w niedzielę Kongresu Kultury oświadczyli w poniedziałek, że nie otrzymali od wicepremiera Piotra Glińskiego odpowiedzi na zaproszenie. Minister kultury przekonywał wcześniej, że wystosował do nich pismo w sprawie warunków swojego uczestnictwa.
Ministerstwo kultury w specjalnym oświadczeniu zaprzecza doniesieniom mediów, które informowały, że minister kultury nie przyjął zaproszenia do uczestnictwa w odbywającym się w weekend w Warszawie Kongresie Kultury.
O roli i kulturze konkursów architektonicznych, wielu zwycięskich projektach architektów z Zachodu oraz konieczności dawania szansy młodym architektom rozmawiali uczestnicy sobotniego panelu, który odbył się w ramach trwającego w Warszawie Kongresu Kultury.
Sektor kultury w Polsce należy do grup o najniższym poziomie zarobków, artyści najczęściej pracują na umowach śmieciowych i nie mają ubezpieczenia – mówili uczestnicy sobotniego panelu Kongresu Kultury „Tło ekonomiczne pracy twórczej w Polsce”.
Samoorganizowanie się i praca oddolna twórców to klucz do zreformowania państwowych instytucji kultury – przekonywali w sobotę uczestnicy debaty „Poszerzone pole sztuki”. Do niedzieli w warszawskim Pałacu Kultury i Nauki trwa „Kongres Kultury 2016”.
O kształtowaniu polityki kulturalnej dla dzieci i młodzieży, konieczności zmian systemowych w tej dziedzinie, formach wykluczenia z kultury i niuansach pojęcia „kultura dziecięca” rozmawiali uczestnicy debaty, która otworzyła drugi dzień odbywającego się w Warszawie Kongresu Kultury.