Wystawa plenerowa „Bursa Korczaka i Stefanii Wilczyńskiej” przed stołeczną Kordegardą upamiętnia 79. rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim i obchodzoną w tym roku 80. rocznicę śmierci znakomitych pedagogów żydowskiego pochodzenia w obozie koncentracyjnym Treblinka.
W tym roku ważne dla nas stało się opowiadanie o Stefanii Wilczyńskiej – postaci, która jest mocno związana z Januszem Korczakiem – powiedział PAP reżyser spektaklu „Pani Stefa” Wojciech Faruga. Pokazy przedstawienia w Muzeum Warszawskiej Pragi – od wtorku.
Stefania Wilczyńska, nauczycielka, wychowawczyni, która wspólnie z Januszem Korczakiem prowadziła Dom Sierot przy ul. Krochmalnej 92, zostanie upamiętniona drzewem, które w sobotę zostanie posadzone na warszawskim Polu Mokotowskim przy wejściu do Biblioteki Narodowej.
Stefania Wilczyńska - najbliższa współpracownica Janusza Korczaka - pozostawała zawsze w cieniu Starego Doktora. O życiu kobiety, bez której Dom Sierot przy Krochmalnej nie mógłby istnieć, opowiada Magdalena Kicińska w niedawno wydanej książce "Pani Stefa".
Fundacja im. prof. Mojżesza Schorra w tym roku poświęciła 8 marca wyjątkowej kobiecie - blisko współpracującej z Januszem Korczakiem Stefanii Wilczyńskiej. Zginęła ona razem ze Starym Doktorem i dziećmi z sierocińca na Krochmalnej, w sierpniu 1942 roku. Przedstawiciele Fundacji im. Mojżesza Schorra w komunikacie zamieszczonym na stronie internetowej obchodzonego właśnie Roku Korczaka propagują pomysł, aby patronką tegorocznego Dnia Kobiet była Stefania Wilczyńska.