Język młodzieży jest oryginalny, bo taki jest zresztą zamiar i idea tego języka - powiedział PAP językoznawca prof. Jerzy Bralczyk. "Młodzież jest odkrywcza, czasami kontestująca dotychczasowe sposoby komunikacji, a czasem także krytycznie patrząca na inne pokolenia" - dodał.
Wybitny polski językoznawca prof. Jerzy Bralczyk odebrał w czwartek tytuł Honorowego Obywatela Ciechanowa nadany przez radnych tego miasta. Podczas uroczystości powiedział o swoim rodzinnym mieście: to ważne, aby czuć się gdzieś u siebie. Ja u siebie czuję się tutaj.
W swojej działalności naukowej i edukacyjnej zawsze kierował się Pan Profesor głęboką troską o polszczyznę, która stanowi fundament naszej wspólnoty i najcenniejsze dziedzictwo narodowe – napisał prezydent Andrzej Duda w liście z okazji 75. urodzin prof. Jerzego Bralczyka.
Epidemia koronawirusa znalazła oddźwięk w języku, w którym pewne słowa odżywają, pojawiają się też nowe, np. „koronaferie”. Językoznawca prof. Jerzy Bralczyk dostrzega to, ale ma nadzieję, że wiele z nich odejdzie szybko wraz z koronawirusem.
„Breksitować” oznacza opóźniać swoje wyjście, „randomowy” to przypadkowy - to słowa, które wchodzą do polszczyzny - mówił w poniedziałek prof. Jerzy Bralczyk. Dodał, że podoba mu się nowe znaczenie słowa „dzban”. Gdyby ktoś mnie tak nazwał obruszyłbym się, ale tylko troszkę - zadeklarował.
„Mądry Polak po szkodzie” i „Niech się dzieje wola nieba” - to niektóre z kilkudziesięciu zdań, które według prof. Jerzego Bralczyka mówią o naszej współczesnej tożsamości. Wystawę „60 zdań polskich” wraz z komentarzem językoznawcy można oglądać od czwartku w Poznaniu.
Wystawa „60 zdań polskich” złożona z cytatów i zwrotów, jakich współcześni Polacy używają najczęściej będzie jedną z propozycji w tegorocznym projekcie poznańskiego CK Zamek, o nazwie #1050. Ekspozycja zostanie opatrzona komentarzem prof. Jerzego Bralczyka.