Izraelskie radio publiczne przeprosiło w niedzielę za złamanie tabu i nadanie dzieła niemieckiego kompozytora Ryszarda (Richarda) Wagnera, bojkotowanego w Izraelu za antysemityzm - poinformowały izraelskie media, powołując się na przedstawicielkę rozgłośni.
Pierwsza po kilkudziesięciu latach polska premiera "Śpiewaków norymberskich" Richarda Wagnera oraz plenerowy pokaz "Jawnuty" Stanisława Moniuszki znalazły się w planach Teatru Wielkiego w Poznaniu na nowy sezon artystyczny.
Około 2,5 tys. osób demonstrowało w niedzielę w Nowosybirsku przeciwko zdjęciu z afisza wystawionej w tamtejszej operze inscenizacji "Tannhaeusera" Richarda Wagnera, której rosyjski Kościół prawosławny zarzucał obrazę uczuć religijnych i profanację.
Opera romantyczna "Holender tułacz" Richarda Wagnera będzie miała premierę w sobotę w Teatrze Wielkim w Łodzi. To - po ponad 20 latach - druga jej inscenizacja na tej łódzkiej scenie. Spektakl przygotowuje grono międzynarodowych artystów.
Najbardziej kontrowersyjny kronikarz historii kulturowej Niemiec - tak nazwano reżysera Hansa-Juergena Syberberga, który zrealizował m.in. trwający ponad siedem godzin film o Hitlerze. W piątek w Warszawie rusza poświęcony artyście projekt "Syberberg i Wagner".
Kontrowersyjna postać i monumentalna twórczość urodzonego 200 lat temu niemieckiego kompozytora Richarda Wagnera budzą do dziś wielkie emocje. Przeciwnicy widzą w nim prekursora nazizmu, jego wielbiciele tytana, który za pomocą muzyki chciał odnowić świat. "Wagner to przypadek bezprecedensowy w historii muzyki; estetyczne, społeczne i polityczne skutki jego twórczości widoczne są do dziś" - mówi w rozmowie z PAP autor książki "Wagner i Niemcy" Sven Oliver Mueller.