Warsztaty z robienia pinów, odkrywanie tajników pracy słynnych malarzy, nauka odczytywania symboliki i kodów kulturowych na obrazach, poznawanie realiów pracy w stoczni oraz życia codziennego w PRL-u to tylko niektóre z zajęć edukacyjnych przygotowanych dla uczniów przez instytucje kultury w całej Polsce.
Dziesięć tysięcy uczniów wzięło w tym roku udział w lekcjach muzealnych zorganizowanych przez Państwowe Muzeum na Majdanku w Lublinie. Oprócz tego – w ramach edukacji historycznej – zrealizowano szereg warsztatów, spotkań, seminariów i konkursów.
Bezpłatne „lekcje” dla najmłodszych z zakresu edukacji regionalnej, a także tradycji górniczej, udostępnia na swoim facebookowym profilu Sztolnia Królowa Luiza – będąca częścią Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu.
1918 bezpłatnych lekcji muzealnych i spacerów edukacyjnych zostanie zorganizowanych do grudnia w Muzeum Narodowym w Krakowie. W ten sposób placówka chce uczcić setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.
Oprowadzania kuratorskie po wystawie, lekcje muzealne dla uczniów, debaty historyczne - to tylko niektóre z działalności, które są prowadzone w Centrum Dialogu Przełomy, najmłodszym oddziale Muzeum Narodowego w Szczecinie. Obiekt od czwartku do niedzieli świętuje swoje pierwsze urodziny.
Warsztaty, zajęcia dla dzieci, zwiedzanie ekspozycji z kuratorami, a nawet śniadanie w muzeum znalazły się w programie organizowanego po raz dziesiąty Dnia Otwartych Drzwi Muzeów Krakowskich. W najbliższą niedzielę za darmo będzie można zobaczyć kilkadziesiąt wystaw w 20 placówkach.
Ok. 1,5 tys. uczniów z Sanoka i okolic poznawało w tym roku szkolnym twórczość Zdzisława Beksińskiego podczas lekcji w miejscowym muzeum, gdzie znajduje się galeria dzieł artysty - poinformował w poniedziałek dyrektor Muzeum Historycznego w Sanoku Wiesław Banach.