Halloween to dla dzieci czas kreatywności, zabawa z rodzicami i słodycze, a Wszystkich Świętych jest w naszej kulturze czasem refleksji. Te dwa święta nie muszą jednak ze sobą konkurować – mówiła w czwartek w Studiu PAP psycholog Ada Jakimowicz.
Halloween, którego nazwa pochodzi od angielskiego All Hallows Eve (wigilia Wszystkich Świętych), to święto o przedchrześcijańskich, celtyckich korzeniach, w którym na pierwszym planie były duchy i przerażające opowieści. Współcześnie to zabawa pod znakiem psikusów, słodyczy i lampionów z dyni.
Uroczystość Wszystkich Świętych i Zaduszki zawsze były dla mnie świętami rodzinnymi; uświadamiają one, że każda wspólnota zaczyna się od rodziny, od wspólnoty pokoleń - podkreślił premier Mateusz Morawiecki w nowym podkaście opublikowanym w mediach społecznościowych.
Obchody Halloween są próbą wyparcia tego co naturalne w polskiej tradycji, a więc podejścia do śmierci przesyconego chrześcijańską świadomością, że śmierć nie ma ostatniego słowa w naszym życiu – mówi PAP redaktor naczelny tygodnika „Idziemy” ks. Henryk Zieliński.
Orszaki i bale świętych organizowane w przeddzień Wszystkich Świętych cieszą się coraz większą popularnością w Polsce. To pozytywna alternatywa dla halloween – mówi w czwartek PAP rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ks. Paweł Rytel-Andrianik.
Organizowane 31 października w całej Polsce bale i korowody świętych są dobrą alternatywą dla halloween. W ten sposób dzieci uczą się od świętych miłości bliźniego i szacunku dla każdego człowieka – powiedział PAP rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ks. Paweł Rytel-Andrianik.
Halloween jest antychrześcijańskie i niebezpieczne, ponieważ promuje kulturę śmierci, popycha ku mentalności ezoterycznej i magii - powiedział PAP sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Polski bp Artur Miziński.
Zamiast świętowania Halloween, które jest obce tradycji chrześcijańskiej, Kościół zachęca do organizowania marszy i korowodów, podczas których wierni przebierają się za świętych. W przededniu uroczystości Wszystkich Świętych takie wydarzenia organizuje wiele parafii.
Halloween jest obce tradycji chrześcijańskiej - jest popularne, ponieważ pomaga zapełnić pewną pustkę. Nie ma innego sposobu walki z Halloween niż powrót do własnych tradycji i zwyczajów - mówi w rozmowie z PAP metropolita warszawski ks. kard. Kazimierz Nycz.
Halloween to pogański zwyczaj, niezgodny z naszą kulturą i tradycją. Obchody te są przeciwne atmosferze modlitwy i zadumy, jaka towarzyszy nam w uroczystość Wszystkich Świętych i w Dzień Zaduszny – powiedział w rozmowie z PAP rzecznik KEP ks. Paweł Rytel-Andrianik.