Niemal 340 porcelanowych figurek powstałych w latach 50. i 60. XX w. według wzorów autorstwa artystów pracujących w Zakładzie Ceramiki i Szkła IWP można zobaczyć na wystawie „Wielka czwórka i inni. Ceramiczna rzeźba kameralna w PRL-u”, która we wtorek zostanie otwarta w Muzeum Narodowym we Wrocławiu.
To jest artystka, projektantka i rzeźbiarka, która miała plan na siebie - powiedziała PAP Małgorzata Czyńska, autorka książki „Julia Keilowa. Metaloplastyczka na nowe czasy”. Budowała swoją osobistą markę w sposób niezwykle świadomy - dodała.
Nowe wystawy w Muzeum Narodowym w Krakowie zwiedził w środę minister kultury Piotr Gliński. Szczególną uwagę zwrócił na ekspozycję poświęconą polskim stylom narodowym, podkreślając, że pokazuje ona, iż tożsamość i wartości narodowe są zaklęte także w sztuce użytkowej.
Niepokazywane wcześniej przykłady sztuki użytkowej XX wieku, m.in. ceramika stołowa i dekoracyjna z polskich fabryk oraz meble - są prezentowane w Galerii Rzemiosła Artystycznego Muzeum Narodowego w Krakowie. W 20. roku działalności galeria ta zyskała nowe oblicze.
"Refleksje" to hasło przewodnie 12. Łódź Design Festivalu (ŁDF) - wydarzenia prezentującego m.in. wzornictwo przemysłowe, art i craft design, modę, projektowanie graficzne i architekturę. Tegoroczna edycja - inaczej niż poprzednie, organizowane jesienią - odbędzie się w maju.
Prawie 400 obrazów, mebli, bibelotów i zabawek z pierwszej połowy XIX w. będzie można oglądać od piątku w Muzeum Narodowym w Szczecinie na wystawie sztuki biedermeieru. Zwiedzający zobaczą także dzieła o pomorskim rodowodzie.
Wystawę "Roundabout Baltic. Wzornictwo z widokiem na morze", prezentującą prace twórców z Danii, Estonii, Finlandii, Litwy, Łotwy, Niemiec, Polski i Szwecji, można od środy oglądać w Centralnym Muzeum Włókiennictwa w Łodzi.
Wystawę będącą podsumowaniem wieloletniej pracy Alessandro Mendiniego – jednego z najbardziej znanych twórców sztuki użytkowej na świecie – można oglądać od środy we wrocławskim Muzeum Architektury.
Rower typu składak, dywan czy artystyczne krzesła - to niektóre z eksponatów, przykładów polskiego designu, które można oglądać w Brukseli w ramach organizowanych tam w tym miesiącu festiwalu projektowania i przemysłów kreatywnych.