22 września 1949 roku urodził się w Poznaniu Tadeusz Siejak, prozaik, eseista, publicysta, z wykształcenia inżynier elektryk. Autor głośnej w latach 80. tetralogii, na którą złożyły się powieści "Oficer", "Próba", "Pustynia" i "Dezerter"; pisarz cierpiący na "głód sensu".
Stowarzyszenie Pisarzy Polskich Unia Literacka organizuje aukcję charytatywną, której celem jest zebranie funduszy na pomoc dla ukraińskiego pisarza Serhija Żadana i Brygady "Chartia" ukraińskiej Gwardii Narodowej, w której służy. Do wylicytowania jest m.in. lunch z Olgą Tokarczuk, wieczór w teatrze z Wojciechem To?hmanem, kawa z Mariuszem Szczygłem.
„Gdybym nie był pisał po angielsku, nie byłbym pisał wcale” – wspominał. Dokładnie 100 lat temu 3 sierpnia 1924 roku zmarł Joseph Conrad, a właściwie Józef Teodor Konrad Korzeniowski, autor między innymi „Jądra Ciemności”, „Lorda Jima”, „Nostromo, „Smugi cienia”, „Tajnego agenta” i „W oczach Zachodu”.
9 kwietnia 1992 roku zmarł Alfred Szklarski. Na jego książkach przygodowych o Tomku Wilmowskim wychowały się dwa pokolenia. W Katowicach, gdzie spędził połowę życia, jest patronem szkoły.
Jego książki się czytało. Były z jednej strony bardzo popularne, a z drugiej budziły refleksje czytelników - mówi PAP krytyk i historyk literatury prof. Jerzy Jarzębski. Dodał, że fascynujące w twórczości pisarza była wielość wątków narodowościowych, kulturowych, które wydobywał.
Pisarstwo Pawła Huelle zawsze będzie mi się kojarzyło z Gdańskiem. Zresztą on w ciekawy sposób wrócił do Gdańska w jednym ze swoich ostatnich dzieł, czyli w „Śpiewaj ogrody” – powiedziała PAP o zmarłym w wieku 66 lat pisarzu pisarka, wydawca, pomysłodawczyni i dyrektor Big Book Festival Anna Król.
Paweł Huelle był jednym z najwybitniejszych polskich pisarzy drugiej połowy XX wieku i tak będzie pamiętany - mówi PAP pisarz, krytyk literacki i historyk literatury prof. Stefan Chwin. Twórczość Pawła należy powiązać ze zjawiskiem, które ja nazywam „renesansem gdańskiej tożsamości” - dodaje.
Sławomir Mrożek lubił czytał amerykańskie biografie. Pod koniec swojego pobytu w Meksyku, zastrzegał się jednak, że opowiadanie o nim samym nie miałoby sensu. Twierdził, że życie pisarza jest po prostu dość jednostajne – siedzi w samotności i pisze.
Bardzo przyjemnie było obserwować sposób, w jaki Kinga Dębska zarządzała tym ogromnym statkiem i załogą – tak o realizacji filmu „Święto ognia” mówi PAP.PL Jakub Małecki, pisarz, autor jego książkowego pierwowzoru. Jak ocenia, adaptacja jest bardzo bliska dziełu, które napisał. Ekranizacja trafi do kin w całej Polsce w najbliższy piątek.
Moja droga do Iwaszkiewicza jest stroma i kręta. A właściwie to nie tyle droga, ile wtajemniczanie się poprzez uporczywą wędrówkę szlakiem jego miejsc, przyobiecanych mi niegdyś przez mądrego pedagoga, który zgodnie z zaleceniem Goethego traktował mnie tak, jak gdybym był tym, czym być powinienem, by doprowadzić mnie tam, dokąd miałem dojść” – pisze w jednym z esejów Robert Papieski.