Kate Liu, znana z lirycznych interpretacji utworów Fryderyka Chopina, laureatka III nagrody i nagrody specjalnej za najlepsze wykonanie mazurków na XVII Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina – wystąpi 26 i 27 stycznia w Filharmonii Narodowej w Warszawie.
Koncertowe wykonanie operetki „Wesoła wdówka” odbędzie się w niedzielę 7 stycznia, a występ Equilibrium String Quartet w ramach Sceny Muzyki Polskiej, który był zaplanowany na 7 maja będzie miał miejsce we wtorek 9 stycznia. O przesunięciach w repertuarze poinformowało biuro prasowe warszawskiej Filharmonii Narodowej.
„Fedra” Krzysztofa Pendereckiego miała być jego piątą operą. Kompozytor jednak dzieła nie ukończył. Fragmenty opery będą wykonane podczas koncertów symfonicznych w warszawskiej Filharmonii Narodowej 17 i 18 lutego.
Koncert „Przeboje wielkiego ekranu” z okazji 50-lecia pracy twórczej Krzesimira Dębskiego, kompozytora muzyki współczesnej i filmowej, uświetnią Orkiestra Filharmonii Narodowej i Chór Filharmonii Narodowej oraz soliści - sopranistka Milena Lange i baryton Damian Wilma. Dyrygować będzie bohater wieczoru – Krzesimir Dębski.
W Filharmonii Narodowej odbędzie się we wtorek koncert kameralny poświęcony twórczości ojca i syna - Henryka Mikołaja i Mikołaja Góreckich. Utwór syna, zatytułowany „Koncert na akordeon i smyczki”, będzie miał swoją prapremierę. Powstał on na zamówienie Instytutu Muzyki i Tańca w ramach projektu pod patronatem MKiDN.
Pięciu muzyków zaprezentuje się 2 maja w Filharmonii Narodowej na uroczystej gali konkursu Młody Muzyk Roku 2022, podczas której wyłoniony zostanie najlepszy młody muzyk grający na instrumencie klasycznym. Zwycięzca konkursu będzie reprezentować Polskę na Konkursie Eurowizji dla Młodych Muzyków.
O Filharmonii Narodowej w niepewnych czasach pandemii i dramacie ostatnich tygodni – wojnie na Ukrainie - napisał w liście skierowanym do melomanów i przyjaciół Filharmonii Narodowej w Warszawie Andrzej Boreyko, dyrektor artystyczny tej instytucji kultury.
Wojna zabija, dla wojny nie ma żadnego usprawiedliwienia. Wojna powinna być natychmiast zatrzymana – napisał dyrektor artystyczny Filharmonii Narodowej (FN) w Warszawie Andrzej Boreyko w oświadczeniu opublikowanym na stronie i w mediach społecznościowych FN.