Wyjątkowy koncert Orkiestry Symfonicznej FN pod dyrekcją Jerzego Maksymiuka z udziałem pianisty jazzowego Leszka Możdżera odbędzie się 8 i 9 grudnia w warszawskiej Filharmonii Narodowej.
W programie obu wieczorów w filharmonii znalazły się następujące utwory: Koncert fortepianowy F-dur George’a Gershwina, „Jeux” Claude’a Debussy’ego, skomponowany dla słynnego zespołu baletowego Siergieja Diagilewa, oraz Bolero Maurice’a Ravela.
„Trzy różne utwory będą zagrane ze wspaniałym pianistą, jazzmanem, muzykiem, osobowością Leszkiem Możdżerem. Na początek Koncert fortepianowy Gershwina, wielkiego twórcy, wielkiego muzyka, autora przepięknych songów” – powiedział Jerzy Maksymiuk zapraszając na wydarzenie w filharmonii.
Jerzy Maksymiuk i Leszek Możdżer należą do niezwykle intrygujących osobistości współczesnego życia muzycznego w Polsce. Pierwszy z nich kojarzy się przede wszystkim z repertuarem muzyki poważnej, drugi – z jazzem.
„Pretekstem do ich nadzwyczajnego spotkania na estradzie Filharmonii Narodowej będzie wspólne wykonanie Koncertu fortepianowego F-dur George’a Gershwina – kompozytora, który przed stu laty efektownie połączył oba te światy” – napisał muzykolog Bartłomiej Gembicki w tekście zapowiadającym program koncertu. Gembicki przypomniał wypowiedź Gershwina na temat inspiracji jazzowych: „starałem się przede wszystkim wyrazić siebie, następnie zaś Amerykę. Z jakiegoś powodu czułem, że to jedno i to samo”.
„Zagramy także rzadko wykonywany, utwór, ale utwór genialny - +Jeux+ Claude’a Debussy’ego, a potem Bolero Maurice’a Ravela” – zapowiada Jerzy Maksymiuk. „Do tego dochodzi znowu ogromna radość ze spotkania z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Narodowej. Dzisiaj w mojej pracy osiągnąłem pewne długie płaszczyzny dźwiękowe, o jakich nie marzyłem” – mówił w filmie nagranym po próbach z Orkiestrą maestro Maksymiuk. „Leszek Możdżer wspaniale czuje ten klimat muzyki, ma niezwykłą wyobraźnię, niezwykły dotyk fortepianu, ma własny dźwięk” – charakteryzował dyrygent.
Według Jerzego Maksymiuka „na rezultat dźwiękowy orkiestry składa się kreatywność wszystkich muzyków. Paderewski mawiał, że jeśli praca jest kreatywna, to człowiek dwukrotnie żyje” – przywołał słowa wielkiego pianisty.
Wprowadzenie do koncertu - wykład „O czym gramy” - poprowadzony przez muzykologa Mariusza Gradowskiego, odbędzie się w piątek 8 grudnia o godz. 18.30 w Sali Kameralnej FN. (PAP)
autorka: Anna Bernat
abe/ aszw/