Chylę czoło wdzięczności w imieniu Rzeczypospolitej przed waszymi przodkami, przed tymi wszystkimi, którzy Pomorze do polskości zanieśli - powiedział w sobotę w Pucku wicepremier, szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz podczas uroczystości z okazji 104. rocznicy zaślubin Polski z morzem.
Zaślubiona ziemia wspaniale rozkwitła. Bałtyk stał się ważnym obszarem międzynarodowej współpracy o dużym znaczeniu gospodarczym dla całego kraju – podkreśla marszałek Sejmu Elżbieta Witek w liście do uczestników obchodów 103. rocznicy zaślubin Polski z morzem w Pucku.
W ramach obchodów 100. rocznicy zaślubin Polski z morzem w czwartek online odbędzie się premiera dwóch filmów wyprodukowanych przez Gdyńską Szkołę Filmową. Ich autorzy - Aneta Bussold i Sławomir Witek - są absolwentami GSF.
100 lat temu, 10 lutego 1920 r., w Pucku odbyły się symboliczne zaślubiny z morzem, zorganizowane dla uczczenia włączenia Pomorza w granice odrodzonej Polski. Aktu dokonał jeden z najbardziej zasłużonych polskich dowódców, współtwórca Błękitnej Armii gen. Józef Haller.
W Pucku (Pomorskie) odbędą się w poniedziałek obchody 100. rocznicy zaślubin Polski z morzem. W uroczystościach weźmie udział prezydent Andrzej Duda, który tego dnia spotka się także z mieszkańcami Władysławowa i Wejherowa.
Oddajemy cześć wszystkim, którzy na przestrzeni minionego stulecia doprowadzili do ugruntowania i rozwoju Polski nad Bałtykiem – głosi rezolucja przyjęta podczas uroczystej sesji sejmiku pomorskiego w Gdańsku z okazji 100-lecia zaślubin Polski z morzem.
Zdjęcia, dokumenty i mapy przybliżające okres odzyskania przez Polskę dostępu do Bałtyku można zobaczyć na wystawie w Warszawie. Wicemarszałek Sejmu Małgorzata Gosiewska podkreśliła, że wspominając wydarzenia sprzed stu lat, oddajemy hołd wszystkim, którzy zabiegali o dostęp dla Polski do morza.
Koncert, wystawy, inscenizacja historyczna, publikacje, lekcje plenerowe – znalazły się w planach obchodów 100. rocznicy zaślubin Polski z morzem przygotowywanych przez gdański IPN. Główne uroczystości, w których weźmie udział prezydent Andrzej Duda, odbędą się 10 lutego w Pucku.
Obrączkę generała Józefa Hallera, bezcenną pamiątkę z zaślubin Polski z morzem można oglądać w Muzeum im. ks. Józefa Jarzębowskiego w licheńskim Sanktuarium. 10 lutego przypada 99. rocznica tego symbolicznego wydarzenia.
Historyczne pojazdy wojskowe wyjechały w czwartek rano ze Szczecina na 8. Rajd Zaślubin. W sobotę dotrą do Kołobrzegu. Przejazd ma upamiętnić patriotyczne ceremonie zaślubin Polski z Bałtykiem na Pomorzu Zachodnim w 1945 r.