Rok 2018 będzie Rokiem Ireny Sendlerowej - zdecydował Sejm, oddając w ten sposób "hołd Tej, która z największym poświęceniem działała na rzecz ratowania drugiego człowieka". W przyszłym roku przypada 10. rocznica śmierci Ireny Sendlerowej.
Irena Sendlerowa, nazywana polskim odpowiednikiem Oskara Schindlera, w czasie II wojny światowej uratowała 2,5 tys. żydowskich dzieci z getta warszawskiego, wywożąc je i ukrywając w polskich rodzinach, sierocińcach oraz klasztorach. 15 lutego mija 107. rocznica jej urodzin.
4 grudnia 1942 r. utworzono w Warszawie Radę Pomocy Żydom „Żegota” przy Delegaturze Rządu RP na Kraj. Działająca do początku 1945 r. „Żegota” była jedyną w okupowanej przez nazistów Europie instytucją państwową ratującą Żydów od zagłady.
2011-03-02 (PAP) - Irena Sendlerowa jest faworytką artystek i dziennikarek biorących udział w plebiscycie na „Polkę wszech czasów”. Czy bohaterska kobieta, która podczas okupacji ratowała żydowskie dzieci wygra konkurs ogłoszony przez Muzeum Historii Polski i Magazyn Historyczny „Mówią wieki”? Tego dowiemy się w poniedziałek 7 marca.
Dziś mija 68 rocznica utworzenia w Warszawie Rady Pomocy Żydom ("Żegota") przy Delegaturze Rządu RP na Kraj. Działająca do początku 1945 r. "Żegota" była jedyną w okupowanej przez nazistów Europie instytucją państwową ratującą Żydów od zagłady.
28.08.2010. Warszawa (PAP) - Festiwalu Kultury Żydowskiej "Warszawa Singera" rozpoczął się w sobotę w Warszawie. Pierwszy dzień festiwalu poświęcony był Sprawiedliwym Wśród Narodów Świata. O swej mamie Irenie Sendlerowej opowiadała córka, Janina Zgrzembska.
Irena Sendlerowa uratowała w czasie niemieckiej okupacji 2 500 dzieci żydowskich, wywożąc je z warszawskiego getta i ukrywając w polskich rodzinach, w sierocińcach oraz klasztorach w Warszawie, Chotomowie i Turkowicach. 15 lutego mija setna rocznica jej urodzin.
4 grudnia 1942 r. utworzono w Warszawie Radę Pomocy Żydom („Żegota”) przy Delegaturze Rządu RP na Kraj. Była ona kontynuacją powstałego pod koniec września 1942 r. Tymczasowego Komitetu Pomocy Żydom. W skład Rady weszli przedstawiciele polskich i żydowskich organizacji politycznych. Działająca do początku 1945 r. „Żegota” była jedyną w okupowanej przez Niemców Europie instytucją państwową ratującą Żydów od zagłady.