15 września 1944 r. oddziały sowieckie i jednostki Wojska Polskiego zajęły prawobrzeżną część Warszawy - Pragę. Polskie oddziały utraciły 1792 żołnierzy , w tym 310 zabitych i zaginionych oraz 1482 rannych. Poza komunistycznym rządem PKWN na "wyzwolonej" Pradze znalazło swoją siedzibę sowieckie NKWD.
74 lata temu, 17 stycznia 1945 r., do zniszczonej niemal doszczętnie Warszawy wkroczyli żołnierze 1 Armii Wojska Polskiego. Walki o opanowanie miasta trwały zaledwie kilka godzin, gdyż dowództwo niemieckie, obawiając się okrążenia, wycofało większość swoich sił ze stolicy.
Będąc tutaj, pokazujemy, że pamiętamy o prawdziwych polskich bohaterach - powiedział szef MSWiA Joachim Brudziński w sobotę w Starych Łysogórkach podczas obchodów 73. rocznicy forsowania Odry przez 1. Armię Wojska Polskiego.
Ponad stu rekonstruktorów z udziałem m.in. pojazdów wojskowych i efektów pirotechnicznych weźmie udział w widowisku batalistycznym w Rosówku (Zachodniopomorskie), pokazującym jak mogły wyglądać ostatnie walki nad Odrą w 1945 r.
17 stycznia 1945 r. do zniszczonej niemal doszczętnie Warszawy wkroczyli żołnierze 1 Armii Wojska Polskiego. Walki o opanowanie miasta trwały zaledwie kilka godzin, gdyż dowództwo niemieckie, obawiając się okrążenia, wycofało większość swoich sił ze stolicy.
Krwi przelanej za ojczyznę nie wolno w żaden sposób dzielić i nie wolno w żaden sposób dzielić tych, którzy za nią polegli - powiedział prezydent Andrzej Duda w sobotę w Starych Łysogórkach podczas obchodów 72. rocznicy forsowania Odry przez 1. Armię Wojska Polskiego.
Z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy w sobotę w Starych Łysogórkach (województwo zachodniopomorskie) rozpoczęły się uroczystości z okazji 72. rocznicy forsowania Odry przez 1. Armię Wojska Polskiego.
Prezentujemy archiwalne dokumenty opisujące walki o Berlin 1. Armii Wojska Polskiego, wchodzącej w skład 1. Frontu Białoruskiego. Część polskich jednostek – w tym 1. Dywizja Piechoty im. Tadeusza Kościuszki - uczestniczyła w bezpośrednim szturmie na Berlin, tocząc boje w okolicach Tiergarten i Bramy Brandenburskiej. Publikowane materiały udostępniło portalowi dzieje.pl Centralne Archiwum Wojskowe.
W walkach o Berlin, zakończonych zdobyciem stolicy III Rzeszy, wzięły udział oddziały 1. Armii Wojska Polskiego, która wchodziła w skład 1. Frontu Białoruskiego. Część z nich – w tym 1. Dywizja Piechoty im. Tadeusza Kościuszki, 1. Samodzielna Brygada Moździerzy, brygada haubic i batalion saperów - uczestniczyła w bezpośrednim szturmie na Berlin, tocząc boje w okolicach Tiergarten i Bramy Brandenburskiej. Prezentowane archiwalne fotografie udostępniło portalowi dzieje.pl Centralne Archiwum Wojskowe.