Wprowadzenie drugiej alternatywnej roty bez odniesienia do Boga czyni niespójnym cały proces wychowawczy w ZHP i zaowocuje konfliktami o podłożu nie tylko moralnym, ale w ogóle ideowym - ostrzegła w wydanym stanowisku Rada Duszpasterska wraz z kapelanem naczelnym ZHP.
Rota, słynny wiersz Marii Konopnickiej, po raz pierwszy został opublikowany w Gwiazdce Cieszyńskiej, a nie – jak się powszechnie przyjmuje - w krakowskim czasopiśmie Przodownica – poinformował pracownik Książnicy Cieszyńskiej Wojciech Święs.
Na widok przechadzającego się aleją Feliksa Nowowiejskiego maszyniści zatrzymywali tramwaje i wołali: Cześć mistrzu! Cześć pieśni! – mówi wnuczka kompozytora Bogna Nowowiejska-Bielawska. W rozmowie z PAP opowiada o życiu artysty w jego poznańskiej „Willi Wśród Róż”.
Wystawą prezentującą życie Feliksa Nowowiejskiego oraz wykonaniem jego utworów podolsztyńskie Barczewo, gdzie kompozytor przyszedł na świat, uczci 139. rocznicę jego urodzin. Na mocy sejmowej uchwały Nowowiejski jest jednym z patronów bieżącego roku.
18 stycznia 1946 roku w Poznaniu zmarł Feliks Nowowiejski, kompozytor, dyrygent, organista, pedagog; autor opery "Legenda Bałtyku" oraz melodii do wiersza Marii Konopnickiej "Rota". Artysta został patronem 2016 r. "Nowowiejski zawsze stał po stronie polskości i polskiej kultury" - głosi uchwała przyjęta przez Sejm.
Sejm przyjął we wtorek uchwałę o ustanowieniu roku 2016 Rokiem Feliksa Nowowiejskiego - kompozytora, dyrygenta, autora muzyki do "Roty". "Nowowiejski zawsze stał po stronie polskości i polskiej kultury" - głosi uchwała.
Sejmowa Komisja Kultury i Środków Przekazu opowiedziała się w środę za tym, by patronami roku 2016 zostali: laureat nagrody Nobla w dziedzinie literatury, autor "Trylogii" Henryk Sienkiewicz oraz wybitny kompozytor Feliks Nowowiejski, autor muzyki do "Roty".