Minister Adam Kwiatkowski spotkał się w poniedziałek w Pałacu Prezydenckim z przedstawicielami najstarszych organizacji polskich w Iwano-Frankowsku na Ukrainie. Kwiatkowski dziękował im za krzewienie polskości, które – jak powiedział – w przeszłości często wymagało „wielkiej odwagi”.
W Święto Niepodległości Polski w sobotę w Iwano-Frankiwsku (d. Stanisławów) na zachodniej Ukrainie uroczyście zainaugurowano Przegląd Najnowszych Filmów Polskich „Pod Wysokim Zamkiem". Festiwal odbywa się po raz szósty.
Ponad 2,5 tysiąca osób, Polaków i Ukraińców, wzięło w tym roku udział w organizowanych przez Centrum Kultury Polskiej i Dialogu Europejskiego w Iwano-Frankiwsku spotkaniach i akcjach. Wielu przychodzi tu też do biblioteki, kina czy na lekcje języka polskiego.
W Iwano-Frankowsku (d. Stanisławów) na zachodniej Ukrainie otwarto w sobotę pierwszy w tym regionie Dom Polski, który, prócz siedziby organizacji polskich, ma być miejscem promocji polskiej kultury oraz wartości europejskich. Inauguracji działalności Centrum Kultury Polskiej i Dialogu Europejskiego – gdyż tak brzmi jego oficjalna nazwa – dokonał wiceminister spraw zagranicznych RP Jerzy Pomianowski i wicemer Iwano-Frankowska Zinowij Fitel.
W Iwano-Frankowsku, dawnym Stanisławowie, kończą się przygotowania do otwarcia Centrum Kultury Polskiej i Dialogu Europejskiego, które ma być miejscem spotkań polskich i ukraińskich mieszkańców miasta. Jak poinformował PAP Mirosław Rowicki, redaktor naczelny ukazującego się we Lwowie dwutygodnika "Kurier Galicyjski", działalność Centrum, zwanego potocznie Domem Polskim, zostanie zainaugurowana w przyszłym tygodniu.
Stepan Bandera, przywódca Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów (OUN), i Roman Szuchewycz, dowódca Ukraińskiej Powstańczej Armii (UPA), otrzymali tytuły honorowych obywateli Iwano-Frankowska (d. Stanisławów) na zachodniej Ukrainie. Decyzję tę podjęła w czwartek jednogłośnie rada miasta, w odpowiedzi na wnioski organizacji społeczno-politycznych, a także na prośbę 35 deputowanych rady.