Stepan Bandera, przywódca Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów (OUN), i Roman Szuchewycz, dowódca Ukraińskiej Powstańczej Armii (UPA), otrzymali tytuły honorowych obywateli Iwano-Frankowska (d. Stanisławów) na zachodniej Ukrainie. Decyzję tę podjęła w czwartek jednogłośnie rada miasta, w odpowiedzi na wnioski organizacji społeczno-politycznych, a także na prośbę 35 deputowanych rady.
Zgodnie z decyzją poprzedniego ukraińskiego prezydenta Wiktora Juszczenki Bandera i Szuchewycz otrzymali pośmiertnie tytuły Bohatera Ukrainy. Obecny prezydent, Wiktor Janukowycz, po objęciu władzy zapowiedział w Moskwie, że dekrety Juszczenki w tej sprawie zostaną anulowane.
Janukowycz nie zajął się kwestią odebrania tytułów bohaterów narodowych dla Bandery i Szuchewycza osobiście i nie odwołał decyzji swego poprzednika, lecz uczyniły to sądy.
Na początku kwietnia dekret w sprawie Bandery został uchylony przez okręgowy sąd administracyjny w Doniecku, skąd Janukowycz rozpoczynał swą karierę polityczną. W tym samym miesiącu doniecki sąd apelacyjny podważył uhonorowanie Szuchewycza.
W obu przypadkach sędziowie argumentowali, iż według ukraińskiego prawa tytuł Bohatera Ukrainy może otrzymać tylko osoba będąca obywatelem Ukrainy. Ani Bandera, ani Szuchewycz nie mieli ukraińskiego obywatelstwa.
Na Ukrainie zachodniej Bandera i Szuchewycz traktowani są jako bohaterowie, walczący o niepodległość państwa. Na wschodzie uważani są za nazistowskich kolaborantów.
Bandera przewodził jednej z frakcji OUN, której zbrojne ramię, dowodzona przez Szuchewycza UPA, obarczane jest odpowiedzialnością za czystki etniczne na ludności polskiej Wołynia i Galicji Wschodniej w latach II wojny światowej.
Jarosław Junko (PAP)
jjk/ awl/ mc/