Trwają przygotowania do organizacji drugiej edycji Festiwalu Wisły w Toruniu, który ma się odbyć w 2018 roku - zadeklarowali w czwartek podczas podsumowania obchodów Roku Rzeki Wisły organizatorzy wydarzenia.
W ramach trwającego "Roku rzeki Wisły" dokonano uroczystego wodowania szkuty, jednostki kojarzonej z tradycyjną żeglugą wiślaną. Statek nazwany "Darem Mazowsza", ma popularyzować największą polską rzekę oraz ideę żeglugi śródlądowej.
Rejs po Wiśle, w którym weźmie udział większość warszawskich jednostek rzecznych, uczci 73. rocznicę powstania warszawskiego. Statki, żaglówki, łodzie i kajaki wyruszą we wtorek z wysokości bulwaru Karskiego, aby o godz. 17. stanąć w nurcie rzeki i oddać hołd powstańcom.
W sierpniu w Toruniu odbędą się dwa festiwale, które mają przyciągnąć gości z całej Polski oraz z zagranicy. Prezydent Torunia jest pewien, że Festiwal Wisły oraz Skyway będą frekwencyjnym sukcesem. Na najdłuższej polskiej rzece pojawią się łodzie m.in. z Francji i Litwy.
Malowniczo położone w Beskidzie Śląskim Jezioro Czerniańskie, czyli sztuczny zbiornik wodny Wisła Czarne, w weekend 8 i 9 lipca zostanie otwarty dla zwiedzających. Podczas tamtejszych obchodów Roku Rzeki Wisły po raz pierwszy będzie można obejrzeć sztolnię tego obiektu.
Historyczne wydarzenia i legendy, jak opowieść o przeprawie przez rzekę na płaszczu św. Jacka Odrowąża, posłużyły do scenariusza spektaklu, który Teatr Dramatyczny im. Jerzego Szaniawskiego w Płocku wystawi z okazji Roku Rzeki Wisły w 14. miejscowościach Mazowsza.
Teatr Dramatyczny im. Jerzego Szaniawskiego w Płocku czeka na spisane przez mieszkańców Mazowsza historie o Wiśle, życiu i pracy nad tą rzeką. Najciekawsze posłużą za scenariusz do spektaklu przygotowywanego w ramach projektu „Opowiedz nam o Wiśle”.
Wystawy, zajęcia edukacyjne i publikacje składają się na projekt „Muzea Szlaku Wisły”. W inicjatywę, którą zainaugurowano w poniedziałek w Centrum Konserwacji Wraków Statków w Tczewie, oddziale Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku, zaangażowało się ponad 20 nadwiślańskich placówek muzealnych.
Sejmowa Komisja Kultury i Środków Przekazu opowiedziała się podczas czwartkowego posiedzenia za ustanowieniem Roku Josepha Conrada-Korzeniowskiego i Roku Rzeki Wisły. W 2017 r. mija 160-lecie urodzin pisarza i 550. rocznica pierwszego wolnego flisu na Wiśle.