160 lat temu Polska miała swoje „pięć minut”. O Powstaniu Styczniowym pisano w całej Europie, na całym świecie bardzo wiele – stwierdza w rozmowie z PAP Krzysztof Kur, właściciel kolekcji ponad 600 rycin o zrywie, publikowanych w ówczesnej prasie europejskiej.
Ryciny należące do najsłynniejszych cyklów graficznych Francisca Goi: „Kaprysy”, „Okropności wojny” i „Szaleństwa”, znajdą się na wystawie, którą w piątek udostępni Instytut Cervantesa w Krakowie. Ekspozycja przybliża hiszpańskiego malarza przede wszystkim jako fizjonomistę.
29 grafik i sygnowana, złocona plakieta autorstwa Giana Giacoma Caraglia, renesansowego rytownika i złotnika, trafiły do zbiorów Zamku Królewskiego na Wawelu. Dla krakowskiej instytucji to szczególny dar, bo twórca przez ponad 25 lat związany był z dworem Jagiellonów.
Warszawskie Muzeum Sztuki Nowoczesnej wraz z Biblioteką Uniwersytecką (BUW) zapraszają na wystawę „Czym jest Oświecenie?” z okazji 200-lecia Gabinetu Rycin BUW. Wystawa będzie dostępna dla zwiedzających od 18 maja do 17 czerwca w Muzeum nad Wisłą (Wybrzeże Kościuszkowskie 22).
Obrazy Wyczółkowskiego, Kossaków, Brandta, Chełmońskiego, rzeźby Dunikowskiego i Kuny, ryciny Noakowskiego pokazywane są na wystawie "Bronisław Krystall.Testament" w warszawskim Muzeum Narodowym. Od czwartku ekspozycja będzie dostępna dla publiczności.
Ryciny biblijne van Dycka, Guercino, Rembrandta, Ribery, Rubensa z kolekcji Muzeum Wieczny Tułacz znajdą się na wystawie "Żyd Niemalowany w Ziemi Kanaan", którą od 15 maja można oglądać w Zamku Królewskim w Warszawie.
Wystawę ponad 50 różnego typu wydawnictw, zawierających wzorniki graficzne dla różnych dziedzin artystycznych i rzemiosła, otwarto w czwartek w PAN Bibliotece Gdańskiej. Dzieła, powstałe od XVI do początku XIX wieku, pochodzą ze zbiorów placówki.