Postacie związane z Powstaniem Styczniowym, bitwy, biżuterię patriotyczną związaną z tym zrywem niepodległościowym można oglądać na wystawie „Opór 1863. Podlasie w Powstaniu Styczniowym”, którą przygotowało Muzeum Historyczne w Białymstoku.
Dwa obrazy artystów żydowskiego pochodzenia związanych z Białymstokiem, namalowane w latach 30. i 40. ubiegłego wieku, znalazły się w kolekcji miejscowego Muzeum Historycznego. Jak mówią muzealnicy, to unikatowe nabytki, ważne dla historii miasta.
Plakaty, zdjęcia czy teledyski i programy telewizyjne pokazujące atmosferę sprzed 30-lat, z pierwszych częściowo wolnych wyborów z 4 czerwca 1989 r. można zobaczyć na wystawie „Wybory'89”, którą od czwartku będzie można oglądać w Muzeum Historycznym w Białymstoku.
Jak wyglądała praca kobiet w PRL, gdzie pracowały, czym się zajmowały, można się dowiedzieć na wystawie plenerowej przygotowanej z okazji Dnia Kobiet przez Muzeum Historyczne w Białymstoku. Otwarciu towarzyszył happening wręczania goździków białostoczankom.
„Białystok wkracza w niepodległość” - wystawa archiwalnych fotografii, dokumentów, pamiętników z czasów odzyskiwania przez Polskę niepodległości, zostanie otwarta w piątek wieczorem w Muzeum Historycznym w Białymstoku.
Przywracanie pamięci o cmentarzach wojennych z czasów I wojny światowej na Białostocczyźnie to główny efekt wyników prac badawczych zaprezentowanych w książce "Sto lat będą trwać bez opieki niczyjej..." autorstwa Małgorzaty Karczewskiej.
Nie tylko elementy religijne, ale również obrzędy ludowe, motywy patriotyczne a nawet polityczne znaleźć można na dawnych kartkach wielkanocnych. Pocztówki świąteczne m.in. sprzed stu lat oglądać można na wystawie w Muzeum Historycznym w Białymstoku. Na wystawie prezentowanych jest kilkadziesiąt pocztówek ze zbiorów Muzeum Historycznego oraz Białostockiego Muzeum Wsi - to oddziały Muzeum Podlaskiego w Białymstoku. Większość to kartki, które przysłano do Białegostoku lub też w Białymstoku zostały wydrukowane. Najstarsze pochodzą z początku XX wieku.