Z okazji 1000-lecia koronacji Bolesława Chrobrego Mennica Polska wybiła złote medale z wizerunkiem króla. Limitowana edycja liczy zaledwie 100 egzemplarzy dostępnych na całym świecie. To kolejny projekt Mennicy oddający hołd wybitnym postaciom.
Historyczne pokazy i widowiska, koncerty oraz duże imprezy sportowe będą towarzyszyć gnieźnieńskim obchodom 1000-lecia pierwszych piastowskich koronacji królewskich. Samorząd Gniezna (woj. wielkopolskie) ogłosił harmonogram wydarzeń rocznicowych.
W dawnej Polsce Wielki Post ciągnął się w nieskończoność. Bolesław Chrobry wydłużył go o dodatkowe trzy tygodnie. Obcokrajowców wręcz przerażała przesądność Polaków, „którzy trwali w przekonaniu, że biczowanie i zaniechanie jedzenia masła w czasie postu przyspieszy zbawienie ich dusz”.
W Poznaniu rozpoczęła się konferencja „Król Bolesław Chrobry i jego czasy”. W 2025 r. mija tysiąc lat od koronacji tego władcy, ale, jak uważają niektórzy naukowcy, być może stało się to o 25 lat wcześniej.
Gdyby nie najazd czeskiego księcia Brzetysława na Polskę w 1039 roku, król Bolesław Chrobry mógłby być czczony jako święty – powiedział PAP mediewista prof. Tomasz Jasiński. Historyk dodał, że o Polsce czasów pierwszego króla wiemy całkiem sporo – głównie dzięki źródłom zagranicznym.
Ukazał się nowy numer Magazynu Historia Kościoła. Tematem wiodącym jest w nim dialog chrześcijańsko-żydowski, a jeden z artykułów dotyczy znaczenia polityki kościelnej Bolesława Chrobrego - najlepszej inwestycji w historii Polski.
Spektakle, koncerty, wystawy i konferencja naukowa uświetnią poznańskie obchody jubileuszu 1000-lecia koronacji królewskich. Rada Miasta Poznania ustanowiła 2025 r. Rokiem 1000-lecia koronacji pierwszych królów Polski - Bolesława Chrobrego oraz Mieszka II Lamberta.
Wystawa „1025. Narodziny Królestwa”, warsztaty edukacyjne, spektakl o Bolesławie Chrobrym, zajęcia przygotowujące do egzaminu maturalnego z historii, a także stałe cykle: „Dostępne środy”, „Czwartki dla seniora”, „Wykłady otwarte”, „Debaty w Muzeum” i „Niedziela z historią” − to główne wydarzenia w Muzeum Historii Polski w Warszawie w marcu.
Koncertem, konferencją naukową, ale także festynem zorganizowanym na osiedlu Bolesława Chrobrego uczci w tym roku Poznań 1000. rocznicę koronacji pierwszego króla Polski. W świętowanie włączył się także samorząd regionu – województwo wsparło obchody organizowane w Gnieźnie.
Msza św., uroczysty przemarsz przez miasto, koncert koronacyjny i bankiet złożyć się mają na obchody jubileuszu tysiąclecia Królestwa Polskiego organizowane 27 kwietnia w Poznaniu. Szczegóły wydarzenia przedstawił w poniedziałek obywatelski komitet społeczny obchodów.