Dwie figury aniołów z drugiej połowy XVIII w. ze zbiorów Muzeum w Jarosławiu Kamienica Orsettich odzyskają świetność dzięki pracom konserwatorskim na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. To kolejne eksponaty z kolekcji jarosławskiej placówki, które będą odnawiane przez specjalistów ze stolicy.
Ponad 230 rzeźb z porcelany wypożyczonych z prywatnych europejskich kolekcji oraz muzeów składa się na wystawę czasową „Wspaniałość rokoka. Miśnieńskie figurki porcelanowe Johanna Joachima Kaendlera”, którą od piątku będzie można oglądać w Zamku Królewskim na Wawelu.
Gdzie stoi Miś Bluesman czy Miś Ursido – nawiązujący do twórcy języka esperanto Ludwika Zamenhofa, a także dlaczego wybrano Misie Hetmana i Hetmanowej – będzie można się dowiedzieć podczas niedzielnego spaceru śladami białostockich figurek niedźwiadków.
Bonecos de Estremoz, małe figurki do bożonarodzeniowych szopek, zostały w czwartek wpisane na listę niematerialnego dziedzictwa UNESCO podczas odbywającej się w Korei Południowej sesji tej organizacji. To pierwsze gliniane statuetki, które otrzymały to prestiżowe wyróżnienie.
Dwie bardzo dobrze zachowane kamienne figurki sprzed 8 tys. lat, przedstawiające nagie kobiety, odkryli polscy archeolodzy w czasie tegorocznych wykopalisk w jednym z najstarszych miast świata - Çatalhöyük w Turcji.
Wystawa „Pamiątka, zabawka, talizman” czynna będzie w Domu Esterki w Krakowie jeszcze przez tydzień. „Chciałabym, aby figurki znajdujące się tu skłoniły zwiedzających do głębokiej refleksji” – powiedziała PAP autorka ekspozycji prof. Erica Lehrer.
Kilkadziesiąt meksykańskich figurek fantastycznych zwierząt, tzw. "alebrijes", będzie można od niedzieli oglądać na nowej wystawie w Muzeum Etnograficznym we Wrocławiu. Ekspozycja powstała po patronatem Ambasady Meksyku w Warszawie.