Ponad 20 prac, wykorzystujących tradycyjną tkaninę radziuszkę, jak obrusy, poduszki, ale też ubrania, parawan, leżak czy abażur do lampy - nadesłano w ogólnopolskim konkursie organizowanym przez Podlaski Instytut Kultury. Jak mówią organizatorzy, konkurs pokazał, że radziuszkę, która była techniką ginącą, udało się ożywić.
100 osób z województwa podlaskiego wzięło udział w szkoleniach z tworzenia tkaniny dwuosnowowej - jednego z najbardziej znanych i charakterystycznych wyrobów ludowych w regionie. Cykl takich warsztatów zakończył się w Korycinie.
Szkoci mają swoje kraty, Kraków - jako jedyne miasto w Polsce - też będzie miało swój tartan. Krakowianie spośród pięciu projektów wybrali jeden, który według nich najbardziej oddaje charakter miasta. Internetowa sonda trwała od 12 do 24 czerwca.
Ponad 70 artystów z kilkunastu krajów weźmie udział w 4. edycji Letnich Międzynarodowych Kursów Grafiki i Tkaniny Artystycznej PATA 2016, które w lipcu i sierpniu organizuje Akademia Sztuk Pięknych w Łodzi. Projekt realizowany jest we współpracy z włoskim Międzynarodowym Centrum Sztuki KAUS w Urbino.
Wystawę prac Natalii Babicz-Bereźnickiej, specjalizującej się w tkaninie artystycznej, można będzie oglądać od soboty w Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie. Retrospektywna ekspozycja podsumowuje 45 lat jej działalności twórczej.
Około 70 tkanin wykonanych w ciągu 40 lat pracy artystycznej Elżbiety Kędzi będzie można oglądać od środy w Centralnym Muzeum Włókiennictwa w Łodzi. Na ekspozycję złożą się prace małego i dużego formatu - od miniatur i żakardów po gobeliny.
Prace setki polskich artystów zajmujących się tkaniną można oglądać od piątku na wystawie "Splendor tkaniny" w warszawskiej Zachęcie. Zaprezdentowano prace różnorodne, od haftowanej "Bitwy pod Grunwaldem" po połączenie tkaniny z fotografią trójwymiarową.