W ramach VI Festiwalu Katolickiej Nauki Społecznej 27 października w Warszawie zostanie zaprezentowany raport na temat związku patriotyzmu i nacjonalizmu w Polsce z religijnością. Odbędą się też dwie debaty eksperckie.
Pandemia COVID-19 spowodowała nie tylko ogólną deintensyfikację praktyk religijnych wśród Polaków, ale też wyraźnie osłabiła ich subiektywne poczucie religijności. Dodatkowo przyspieszyła proces polaryzacji polskiej religijności – wykazali badacze z Instytutu Nauk Socjologicznych i Pedagogiki SGGW.
Pandemia i związane z nią ograniczenia w dostępie do sakramentów osłabiły religijność Polaków, co niejednokrotnie skończyło się porzuceniem praktyki uczestnictwa w niedzielnej mszy św. - powiedział PAP przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki.
Pandemia przyspieszyła i pogłębiła procesy polaryzacji postaw religijnych wśród Polaków. Na ile głęboko i trwale – za wcześnie, by to ocenić – stwierdza w rozmowie z PAP dyrektor Instytutu Statystki Kościoła Katolickiego ks. dr Wojciech Sadłoń.
Z publikowanych corocznie badań Instytutu Statystyki Kościoła Katolickiego wynika, że zmienia się w Polsce model religijności – z dziedziczonej w religijność wyboru. Przez to staje się ona bardziej subiektywna, co przekłada na praktyki religijne – wskazuje o. dr Marcin Lisak OP.
W Polsce przez ostatnie 30 lat mamy bardziej do czynienia z procesem, który można określić jako "indywidualizacja religijności" - mówi dyrektor Instytutu Statystyki Kościoła Katolickiego ks. dr Wojciech Sadłoń, który skomentował badania CBOS dotyczące religijności Polaków w ciągu ostatnich 20 lat.
Dane o religijności Polaków, opublikowane we wtorek przez Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego w Polsce, są powodem do radości i troski. Radość sprawia to, że każdy wierny uczestniczy w niedzielnej mszy św. I w tej kwestii jakiegoś spadku nie widzimy – podkreślił sekretarz KEP bp Artur Miziński.