120 lat temu, 29 września 1904 r. urodził się Michał Waszyński – reżyser i producent filmowy, najbardziej płodny twórca przedwojennego polskiego kina. "Moją dewizą jest nie wychowywać, lecz dawać rozrywkę" – mawiał.
90 lat temu, 24 lutego 1934 r. odbyła się premiera filmu „Pieśniarz Warszawy” w reżyserii Michała Waszyńskiego. „To jedna z najciekawszych postaci polskiego kina międzywojennego. Reżyser, który zdecydowanie wyprzedził swój czas” – mówi PAP filmoznawca dr Łukasz Jasina.
„Liczba doskonała” Krzysztofa Zanussiego, „Prawdziwe życie aniołów” Artura Barona i „Wielka droga” Michała Waszyńskiego – te tytuły zostaną zaprezentowane w ramach pokazów specjalnych 47. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Wydarzenie potrwa od 12 do 17 września.
W połowie sierpnia w Rzeszowie odbędzie się przegląd filmowy „Jaśnie Pan Waszyński”. Jego bohaterem będzie niezwykle aktywny w dwudziestoleciu międzywojennym reżyser filmowy Michał Waszyński – poinformowała PAP kierownik Podkarpackiej Komisji Filmowej Marta Kraus.
Podczas 27. edycji nowojorskiego festiwalu filmów żydowskich Jewish Film Festival prezentowany jest m.in. „Książę i dybuk” w reżyserii Elwiry Niewiery i Piotra Rosołowskiego. W czwartek polscy filmowcy przedstawią swój dokument publiczności festiwalowej.
Autorzy nagrodzonego na festiwalu w Wenecji filmu "Książę i dybuk" Elwira Niewiera i Piotr Rosołowski powiedzieli PAP, że bohater ich dokumentu - filmowiec Michał Waszyński był fascynującą postacią. Poinformowali o dużym zainteresowaniu ich filmem na świecie.
Film "Książę i dybuk" w reżyserii Elwiry Niewiery i Piotra Rosołowskiego otrzymał nagrodę na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Wenecji jako najlepszy dokument o kinie. Autorzy odebrali nagrodę w sobotę podczas gali zamknięcia 74. edycji festiwalu.