W środę przypada 80. rocznica wybuchu powstania w białostockim getcie, które historycy uważają za drugi pod względem wielkości – po Warszawie – zryw ludności żydowskiej przeciw Niemcom. Główne walki trwały 16 sierpnia 1943 roku, w kolejnych dniach broniły się już tylko pojedyncze punkty.
80 lat temu, 16 sierpnia 1943 r., w getcie białostockim wybuchło powstanie. „Nie mogło skończyć się wygraną, było jednak przejawem woli życia w wolności i zachowania honoru. Powinniśmy więcej pisać o gettach żydowskich, życiu w nich, ruchu oporu. I oddać cześć męczennikom oraz bojownikom” – powiedział PAP historyk z Uniwersytetu w Białymstoku prof. Adam Czesław Dobroński.
Do pierwszych akcji zbrojnych bojowników żydowskich przeciw Niemcom doszło jeszcze w 1942 r. na dawnych Kresach Wschodnich RP, na terenie województwa wileńskiego, nowogródzkiego, poleskiego i wołyńskiego – powiedział PAP dyrektor Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku dr hab. Grzegorz Berendt.
Instytut Pamięci Narodowej – Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu,Centrum Badań nad Zagładą Żydów IFiS PAN oraz Żydowski Instytut Historyczny im. E. Ringelbluma zapraszają na międzynarodową konferencję naukową „+Być świadkiem Zagłady+. W w 70. rocznicę powstania w warszawskim getcie“.