Zmagania Jana Pawła II z komunistyczną dyktaturą oraz jego rola w promowaniu ekumenizmu i praw człowieka będą tematem konferencji „Karol Wojtyła wobec wyzwań PRL”, która 18 maja odbędzie się w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie - poinformował organizator konferencji Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego.
Kościół nie jest po stronie prawicy ani nie jest po stronie lewicy, ani nawet nie jest w centrum politycznym. Kościół jest po stronie Ewangelii. To jest jedyne zadanie, które dla Kościoła jest ważne – stwierdza przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki.
„Cóż bowiem znaczą słowa, że kardynał Wyszyński był nieugięty, stanowczy czy nawet zachowawczy, że został nazwany +kardynałem z żelaza+? Odpowiedź może być tylko jedna: nie chodziło o upór jako cechę jego charakteru, ale o trwanie w decyzjach głęboko przemodlonych i przemyślanych” – pisze Czesław Ryszka.
„Po zakończeniu drugiej wojny światowej chyba żadna rocznica historyczna nie wywołała w naszym kraju tylu emocji co tysiąclecie chrztu Polski. Wokół żadnej innej nie rozgorzał tak otwarty i ostry spór, który pogłębił antagonizm między komunistycznym państwem a hierarchicznym Kościołem rzymskokatolickim” – uważa Bartłomiej Noszczak.
Sekretarz ds. Relacji z Państwami Stolicy Apostolskiej abp Paul Gallagher uczestniczyć będzie w uroczystej sesji naukowej w 100. rocznicę przywrócenia relacji dyplomatycznych między Polską a Stolicą Apostolską, która odbędzie się w poniedziałek na Uniwersytecie Warszawskim.
Wznowienie stosunków dyplomatycznych w 1919 r. między Polską a Watykanem po odzyskaniu niepodległości w 1918 r. miało ogromne znaczenie dla Polski, ciemiężonego przez zaborców Kościoła katolickiego i innych związków wyznaniowych - powiedział PAP ks. prof. Wojciech Góralski z UKSW.
65 lat temu, w nocy z 25 na 26 września 1953 r., władze komunistyczne aresztowały prymasa Polski Stefana Wyszyńskiego i biskupa Antoniego Baraniaka. Podczas trzyletniego internowania kard. Wyszyński przebywał później kolejno także w Stoczku koło Lidzbarka Warmińskiego, Prudniku na Śląsku Opolskim i Komańczy w Bieszczadach.
Mimo wielu zarzutów, że konkordat z 1993 r. daje szczególne uprawnienia Kościołowi, trzeba podkreślić, iż to akt udany, który odpowiada polskim warunkom mentalności i realiom – mówi PAP prof. Wojciech Polak, historyk z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, przewodniczący Kolegium Instytutu Pamięci Narodowej. 25 lat temu, 28 lipca 1993 r., Polska i Stolica Apostolska podpisały konkordat regulujący wzajemne relacje
28 lipca 1993 roku minister spraw zagranicznych Krzysztof Skubiszewski i nuncjusz apostolski w Polsce abp Józef Kowalczyk podpisali konkordat między Polską a Stolicą Apostolską. Polska zawarła taką umowę jako pierwsza z państw postkomunistycznych.
Memoriał „Non possumus” z 1953 r. był momentem zwrotnym, choć sam w sobie nie przyniósł poważniejszych skutków. Opór wobec bezprawia zaowocował jednak zbudowaniem autorytetu Prymasa Tysiąclecia – mówi PAP dr hab. Paweł Skibiński, historyk z Uniwersytetu Warszawskiego. Mija właśnie 65 lat od tego wydarzenia.